Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkadziesiąt milionów złotych trafiło już do samorządów, które przyjęły uchodźców

Fot. D. Grzymska

Ponad 32 miliony złotych przekazał jednostkom samorządu terytorialnego Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki na pomoc przebywającym w regionie uchodźcom. Chodzi m.in. o opłacenie zakwaterowania i wyżywienia w ośrodkach, a także u polskich rodzin, którzy goszczą obywateli Ukrainy.

Wojewoda Artur Chojecki podkreślił, że do tej pory przekazano niemałą kwotę.

Przekazaliśmy 32 miliony 142 tysiące 648 złotych na zakwaterowanie zbiorowe, wypłatę obywatelom Polski 40 złotych dziennie, na realizację zadań związanych z nadawaniem numerów PESEL, a także pomoc realizowaną w ramach środków społecznych obsługiwanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

00:00 / 00:00

Urząd wojewódzki wypłaca pieniądze na bieżąco, ale procedury weryfikacyjne opóźniają ten proces, dlatego wojewoda Artur Chojecki apeluje do samorządowców o składanie wniosków bez zbędnej zwłoki.

Zwracam się do samorządów z gorącym apelem, aby w miarę możliwości na bieżąco składali zapotrzebowanie na otrzymanie środków, aby te środku wypłacać też polskim obywatelom bez zbędnej zwłoki.

00:00 / 00:00

Samorządy, które zbiorowo zakwaterowały Ukraińców otrzymują dziennie 70 złotych na osobę, a osoby prywatne po 40 złotych. Osoby, które goszczą u siebie w domach uchodźców, składają wnioski w gminach, które przekazują je do urzędu wojewódzkiego.

Do wczoraj (26 kwietnia) na zakwaterowanie zbiorowe w regionie wypłacono około 2 milionów 380 tysięcy złotych, a na pomoc indywidualną 20 milionów 128 tysięcy złotych. W Olsztynie dotychczasowe wsparcie finansowe wynosi ponad 2 miliony 788 tysięcy, w Elblągu milion 30 tysięcy, a w Ełku nieco ponad milion złotych.

Do tej pory na Warmii i Mazurach wydano 22 tysiące 676 numerów PESEL. Oznacza to, że tylu uchodźców jest w województwie, ale procedura wciąż trwa, więc liczba ta zwiększy się.

Większość uchodźców odebrało numery PESEL. „Przyjmujemy osoby bez umówienia”

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, pieniądze, samorządy, Artur Chojecki, Ukraińcy, wsparcie
Pomagają materialnie i prawnie. Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na Centrum Mediacji

Każda osoba, która jest uchodźcą wojennym z Ukrainy, może skorzystać ze wsparcia, którego udziela Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji...

Zamknij
RadioOlsztynTV