Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilka porad odnośnie do wyboru karmy dla psa

Karma dla psa: poznaj kilka praktycznych porad przed zakupem. Jest różnica między karmą produkowaną na masową skalę a czymś naprawdę zdrowym. Warto zatem poświęcić trochę czasu i przeczytać nasz artykuł. Dowiesz się, jaka karma dla psa starszego, a jaka dla szczeniaka. Podpowiemy również, po czym rozpoznać produkty wartościowe i naprawdę godne Twoich pieniędzy.

Poprawny skład psiej karmy

Aby zadbać o dietę psa, trzeba wpierw zadbać o jakość karmy. Wydaje się to oczywiste, ale większość właścicieli czworonogów nie przywiązuje do tego aż tak dużej wagi. Dlatego kupują najtańsze karmy, gdzie zwykle na opakowaniach pojawia się wiele skomplikowanych terminów. Producenci w ten sposób upiększają faktyczną wartość pożywienia, która w rzeczywistości jest co najwyżej minimalna.

Zdrowa karma dla psa natomiast powinna mieć precyzyjnie określony skład. Chodzi o poszczególne elementy, jak i zawartość procentową. Szczegóły mają znaczenie. Jeśli karma zawiera aż 30% wołowiny, może okazać się szkodliwa dla psa z niewłaściwym ciśnieniem krwi. Dla takiego pupila karma z mięsem królika to dużo lepsze rozwiązanie. Tym bardziej że niektóre produkty mają aż 70% takiego mięsa w składzie. To samo dotyczy ryżu brązowego, chociażby. Ma mnóstwo błonnika i nawet niewielka ilość w składzie karmy wpływa na lepsze trawienie psa. Takie produkty są dostępne choćby tutaj: https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat/karmy-dla-psow.

Mokra karma dla starszych psów

Tak więc precyzyjny skład karmy na opakowaniu to podstawa. Jednak konsystencja też gra pewną rolę. Potrzeby żywieniowe psów zmieniają się z wiekiem. Zmieniają się i warunki jedzenia. Starsze czworonogi mogą nie radzić sobie tak dobrze z trawieniem suchej karmy. Mogą również odczuwać dyskomfort podczas gryzienia. W takich okolicznościach mokra karma dla psa to dużo lepszy wybór. Po prostu zwiększa jakość życia pupila.

Składniki odżywcze też trzeba wziąć pod uwagę. Produkty pochodzenia roślinnego to źródło naturalnych witamin oraz węglowodanów. Nie bez znaczenia są również kwasy omega-6, które pomagają utrzymać zdrowie kości, metabolizm oraz piękną sierść. Oleje roślinne są bogate w omega-6, podczas gdy produkty rybne zawierają sporo kwasów omega-3. Mokra karma dla psa z łososiem jest dobra na wzrok, jak i procesy kognitywne. Zdecydowanie warto ją uwzględnić w diecie starszego pupila.

Karma dla psa młodego

Młodsze czworonogi dużo lepiej sobie radzą z gryzieniem, a nawet go potrzebują. Sucha karma dla psa ma więc całkiem sporo sensu, choć trzeba wziąć pod uwagę granulację. Kawałki nie powinny być ani za duże, ani zbyt małe. Jednak takiej karmy nie powinno się używać bez przerwy. Dobrze przerwać rutynę mokrym odpowiednikiem od czasu do czasu. Można również namaczać suche granulki w mleku. To dobra praktyka zwłaszcza w przypadku szczeniąt, które wciąż rosną i zawartość wapna ma dla nich ogromne znaczenie.  Wcześniej, oczywiście, warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Równie istotne jest białko pochodzenia zwierzęcego. W przypadku młodych czworonogów należy zadbać o dużą ilość mięsa w jedzeniu, które powinno dominować w składzie. Do tego powinno być zróżnicowane. Trochę wołowiny, trochę drobiu, niekiedy jagnięcina czy królik. Kwasy omega-6 i omega-3 też powinny znaleźć się w misce. Podobnie jak błonnik poprawiający procesy trawienne. Pamiętaj, że zbilansowana karma dla psa to klucz do jego zdrowia w przyszłości. Stawianie na tylko jeden typ pokarmu nie zapewni odpowiedniej równowagi żywienia. Trzeba podejść do sprawy z głową i przygotować plan, a potem się go trzymać.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piah z debiutancką płytą

W kolejnym wydaniu audycji Grajmy Swoich gościliśmy Patrycję Wagę i Tomasza Maroszka, reprezentantów zespołu "Piah, którzy opowiedzieli o swojej najnowszej płycie. Krążek pt. Nie podobasz mi...

Zamknij
RadioOlsztynTV