I. Niemczycki: rolnicy nie są przekonani, jaka będzie ich przyszłość w Europie
– Bezpieczeństwo jest tym, na czym chcemy się skupić podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister z kancelarii premiera Ignacy Niemczycki.
Już 1 stycznia 2025 r. Polska przejmie prezydencję w radzie. Stanie się to po raz drugi w historii. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie „Bezpieczeństwo Europy”. Dyskusja ma skupić się na siedmiu wymiarach bezpieczeństwa: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo zewnętrzne, to jest najbardziej oczywisty dla nas aspekt tu też się mieści kwestia bezpieczeństwa militarnego, czyli wspólnych zbrojeń w Europie także kwestie Tarczy Wschód, czyli jak bronimy wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej, ale także kwestia dalszego zaangażowania Europy w pomoc Ukrainie
– wyjaśnił Ignacy Niemczycki.
Gość Porannych Pytań odniósł się także do protestów polskich rolników, którzy sprzeciwiają się umowie na linii Unia-Marcosur. – Większość protestów rolników wynika z tego, że nie mają przekonania, jak będzie wyglądała ich przyszłość w Unii Europejskiej – ocenił sekretarz stanu z kancelarii premiera. Czy przyszłoroczna polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej może być wykorzystana do tego, by zablokować umowę Unia-Mercosur?
Tak, jak my nie będziemy rozmawiać bezpośrednio o umowie z Mercosurem, to będziemy rozmawiać o tym, jaka jest rola rolnictwa w europejskiej gospodarce i bardzo mocno chcemy podkreślić kwestię bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Myślę, że nie jest to rozmiękczanie tematu, wręcz przeciwnie – te argumenty, że musimy mieć odpowiednie zaplecze żywnościowe w Europie, tylko wzmacniają nasze argumenty jeśli chodzi o taką umowę, jak umowa z Mercosur
– podkreślił,
Przeciwko umowie z Mercosur protestują szczególnie polscy rolnicy. Wtórują im rolnicy z Francji.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko