Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy kredytobiorcy dostaną realną pomoc? Rząd opracowuje projekt ustawy

Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu projektem ustawy zakładającej pomoc osobom spłacającym kredyty w złotych. Projekt został skierowany do konsultacji w ubiegłym tygodniu.

Wsparcie ma polegać między innymi na powiększeniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.

Udzielimy pomocy kredytobiorcom, którzy są w trudnej sytuacji finansowej i ustawowo zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który dziś opiewa na kwotę 600 milionów złotych zwiększony zostanie do 2 miliardów złotych z wykorzystaniem jeszcze w tym roku. Na kolejny rok będzie to kolejnych co najmniej 2 miliardy złotych. To pula do wykorzystania przez sektor bankowy.

00:00 / 00:00

Kredytobiorcom ma też pomóc możliwość skorzystania w ciągu dwóch lat z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że pozwoli to na istotne zmniejszenie obciążeń obywateli.

W przypadku raty 2400 złotych kredytu, jeżeli taka osoba skorzysta z ośmiu rat wakacji kredytowych zmniejszenie obciążeń wyniesie 19 tysięcy 200 złotych. Wydłuża się spłata zobowiązań kredytowych, ale nie będzie żadnych dodatkowych odsetek i opłat.

00:00 / 00:00

Premier Morawiecki zapowiedział też, że od przyszłego roku nastąpi rezygnacja z WIBOR-u przy ustalaniu oprocentowania kredytów złotowych. Ma on być zastąpiony rozwiązaniem korzystniejszym dla kredytobiorców.

 

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kredyt
Stopy procentowe po raz ósmy w górę. Kredyty będą droższe

Stopy procentowe w Polsce wzrosną o 3/4 punktu procentowego. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o...

Zamknij
RadioOlsztynTV