Kętrzyn uczcił 100-lecie śmierci wybitnego badacza historii Mazur
Wojciech Kętrzyński – historyk, etnograf, twórca wielkości Zakładu Narodowego im.Ossolińskich, jest nazywany „tym, który wrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom”.
Jubileusz rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem na Placu Józefa Piłsudskiego. W południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej została otwarta wystawa „Wojciech Kętrzyński w rękopisach”. Jednocześnie w kinie „Gwiazda” rozpoczęła się promocja książki profesora Stanisława Achremczyka „Wojciech Kętrzyński. Kustosz narodowej pamięci”.
Wojciech Kętrzyński urodził się jako Adalbert von Winkler 11 lipca 1838 w Lötzen – obecnym Giżycku. W 1856 roku dostał od siostry list, z którego dowiedział się o polskim pochodzeniu i dawnym nazwisku rodowym Kętrzyński. Imię i nazwisko zmienił 5 lat później, a we wrześniu 1863 roku został aresztowany za pomoc powstańcom styczniowym.
Z więzienia wyszedł w 1866 roku, a 5 lat później założył tajne Towarzystwo Mazurskiej Inteligencji Ludowej przekształcone ostatecznie w Centralny Komitet dla Mazur, Śląska i Pomorza. Od 1873 roku pracował w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie, którego był wieloletnim dyrektorem. Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
Jego pamięć uczczono, nadając w 1946 roku mazurskiemu miastu Rastembork nazwę Kętrzyn. Ulice Wojciecha Kętrzyńskiego można znaleźć m.in. w Gdańsku i Olsztynie. Jego imię nosi także olsztyński Ośrodek Badań Naukowych.
autor: P. Karpiszen
redakcja: M. Świniarski