Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Każdy oficer musiał przejść przez tę szkołę”. WSPol uroczyście zainaugurowała rok akademicki

Fot. MSWiA / Twitter

Nowy rok w jedynej takiej szkole w Polsce. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zainaugurowała nowy rok akademicki – niewykluczone, że ostatni rok pod taką nazwą.

Wyższa Szkoła Policji ma obecnie prawie 2 tysiące studentów, z czego niemal 1,5 tysiąca to policjanci, pozostali – to cywile. Na pierwszy rok dostało się niemal 800 osób, które w piątek złożyły uroczyste ślubowanie.

Fot. MSWiA / Twitter

Szkoła w Szczytnie to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci oficerów policji.

Każdy, kto nosi pagony oficera polskiej policji, musiał przez tę szkołę przejść, po to, aby skutecznie walczyć z przestępczością zorganizowaną, aby ścigać szczególnie groźnych przestępców, aby na naszych ulicach pojawiali się profesjonalnie zarządzani funkcjonariusze

– przypominał podczas inauguracji inspektor generalny Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

00:00 / 00:00

Fot. MSWiA / Twitter

Oficerów kształci się w dwóch trybach. Doświadczeni policjanci, którzy mają za sobą odpowiedni staż w jednostkach, mogą ukończyć tu kilkumiesięczny kurs oficerski. Druga ścieżka – młoda osoba po maturze idzie do Wyższej Szkoły Policji na studia, gdy je ukończy – jest od razu oficerem.

Fot. MSWiA / Twitter

W trakcie studiów słuchacze są wysyłani na praktyki do jednostek policji, by ich przygotowanie do funkcji oficera nie było wyłącznie teoretyczne. Taki plan na siebie ma np. posterunkowy Wiktoria Więcław, studentka I roku.

Chciałam się bardzo dobrze dokształcić jako przyszła policjantka. A jeśli chodzi o samą służbę, to wiadomo, są pewne obawy, ale uważam, że jeśli będę dobrze wykonywać obowiązki, to nic mi nie grozi.

00:00 / 00:00

Fot. MSWiA / Twitter

Wyższa Szkoła Policji obecnie prowadzi studia na kierunkach kryminologia, nauka o policji oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Przygotowuje się także do uruchomienia studiów na kierunku cyberbezpieczeństwo – już w tej chwili oferuje w tym kierunku studia podyplomowe.

Istotne są także badania naukowe związane z zagadnieniami bezpieczeństwa.

Gdyby nie dorobek naukowy, gdyby nie badania prowadzone w uczelniach specjalistycznych, w tym – w obszarze nauk o bezpieczeństwie – w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, to te nasze rządowe analizy byłyby na pewno dużo uboższe. Więc korzystamy z tych badań, sięgamy do nich

– podkreślił Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

00:00 / 00:00

Fot. MSWiA / Twitter

Szkoła stara się także o awans i przekształcenie w Akademię Policji. Procedura może zakończyć się w ciągu tego roku akademickiego.

Procedowana jest w tej chwili ta zmiana, która jest konsekwencją tego wszystkiego, co udało nam się zrobić dotychczas. To w sposób oczywisty awans i szansa na dalszy rozwój

– wyjaśniła nadinspektor doktor habilitowana Iwona Klonowska, komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

00:00 / 00:00

Obecność tej szkoły to oczywiście prestiż, ale to daje także wymierne korzyści z punktu widzenia życia akademickiego w naszym regionie

– dodał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Fot. MSWiA / Twitter

Po inauguracji odbyło się uroczyste mianowanie na pierwszy stopień oficerskich kolejnych absolwentów kursów oficerskich. Mianowano prawie 160 osób.

Fot. MSWiA / Twitter

Fot. MSWiA / Twitter

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

 

 

Więcej w policja, szczytno, WSPol, Wyższa Szkoła
Eksplozja niewybuchu w Elblągu. Ucierpiała jedna osoba

W Elblągu, podczas prac ziemnych, eksplodował niewybuch. W czasie zdarzenia ucierpiała jedna osoba. - O tej sytuacji powiadomił nas lekarz ze szpitala, do którego trafił ranny...

Zamknij
RadioOlsztynTV