Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kanał Elbląski otwarty. Z powodu epidemii nie pływają statki turystyczne. Odwołano majowe rezerwacje i rejsy

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Łukasz Węglewski

Dziś otwarto dla żeglugi śluzy i pochylnie na drogach wodnych regionu wodnego Dolnej Wisły. Dotyczy to także Kanału Elbląskiego. 

Jak informuje rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, szlaki są oznakowane, urządzenia techniczne przeszły koniecznie przeglądy. Można pływać.

Na stronie RZGW Gdańsk wydano szczegółowy komunikat dotyczący godzin otwarcia śluz. Warto się zapoznać z tymi informacjami, bo niektóre śluzy są otwierane po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Ważna informacja dla wodniaków, którzy chcą wodami śródlądowymi dopłynąć do Gdańska. Do końca maja nie będzie czynna remontowana śluza Przegalina.

Niestety, z powodu epidemii nie będzie możliwa żegluga stateczkami turystycznymi po Kanale Elbląskim. Żegluga Ostródzko-Elbląska odwołała wszystkie majowe rezerwacje i rejsy.

Żegluga liczy, że niedługo będzie możliwe wznowienie ruchu i zapewnia, że pracuje nad dostosowaniem statków do nowych realiów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym w związku z Covid-19.

Funkcjonujący od 1862 roku Kanał Elbląski ma ponad 84 kilometry długości i łączy najdłuższe polskie jezioro – Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach.

Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 roku. Wyremontowano wówczas zabytkowe pochylnie i śluzy, wzmocniono brzegi, pogłębiono niektóre odcinki i wykonano inne prace związane z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem żeglugi.

W 2011 roku Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Ł.Węglewski

Kanał Elbląski

Redakcja B.Świerkowska-Chromy za PAP(M.Boguszewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, turystyka, Ostróda, żegluga, Kanał Elbląski, statki, Żegluga Ostródzko-Elbląska
Kolejna osoba pokonała koronawirusa na Warmii i Mazurach. To pacjent szpitala w Elblągu

Wyzdrowiał młody mężczyzna z powiatu braniewskiego, który był hospitalizowany w Elblągu. Informację przekazał rzecznik urzędu wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Guzek. Do tej pory na Warmii i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV