Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kampania wyborcza na finiszu. Politycy podsumowują kilka tygodni intensywnej pracy

Fot. pixabay.com

Kampania przed Eurowyborami zmierza do końca. Od soboty rozpocznie się cisza wyborcza.

26 maja wybieramy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. Po kilku tygodniach intensywnej pracy przeszedł czas na podsumowanie kampanii. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą kandydaci różnych komitetów wyborczych zorganizowali konferencje.


Kampania wyborcza Jacka Protasa. Fot. M.Kwiatkowska

Warmia i Mazury powinny mieć reprezentanta w Parlamencie Europejskim – powiedział podsumowując kampanię Jacek Protas z Koalicji Europejskiej. Startujący z miejsca 10 były marszałek województwa podkreślał, że jego doświadczenie samorządowe jest bezcenne.

Moje wieloletnie doświadczenie i wiedza jako marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, prezesa związku województw, czy też członka Komitetu Regionów Unii Europejskiej, w którym reprezentowałem polskie województwa pomogą nam wszystkim w dopilnowaniu interesów naszego regionu w Brukseli i Strasburgu.

Jacek Protas – podsumowanie kampanii

W tych wyborach zdecydujemy, jakie jest miejsce Polski w Europie: czy w jej centrum, czy na obrzeżach. Dlatego pójście do urn jest bardzo ważne

– mówił Jacek Protas i podkreślał, że tylko duża liczba głosów sprawi, że mandat europosła trafi na Warmię i Mazury.

Kampania wyborcza Jacka Protasa. Fot. M.Kwiatkowska

———————————————————————————————————

godz. 13 – Andrzej Maciejewski podsumowuje kampanię

fot. Przemysław Getka

Andrzej Maciejewski z Kukiz 15 podsumował kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przekonywał, by iść do urn.

Poseł Andrzej Maciejewski startuje z pierwszego miejsca listy Kukiz 15 w okręgu wyborczym nr 3, obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Jak przyznaje, to trudny okręg, zwłaszcza dla kandydatów z Warmii i Mazur.

To jest największy okręg w Polsce. W czasie kampanii spędziłem sporo czasu na Podlasiu, bo w tym okręgu Podlasie jest decydujące. Pamiętajmy, że Białystok to jest 280 tysięcy mieszkańców, Olsztyn – 170 tysięcy

– przyznaje poseł Maciejewski.

Andrzej Maciejewski. Cz. 1

Poseł Kukiz 15 przekonywał też, by w niedzielę iść do urn. Frekwencja będzie miała bowiem przełożenie na liczbę mandatów przyznanych kandydatom z okręgu wyborczego obejmującego województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Jeśli będzie wysoka, okręg może dostać trzy mandaty. Jeśli natomiast będzie bardzo niska – może skończyć się na jednym mandacie. Przypomnijmy, że w poprzednich eurowyborach w 2014 roku frekwencja w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła nieco ponad 17 procent, w podlaskim – niecałe 22 procent. W całym kraju ukształtowała się na poziomie niespełna 24 procent. Poseł Maciejewski uważa, że tym razem może jednak być wyższa.

Wierzę, że frekwencja w tym roku przekroczy 35 procent, dlatego, że ludzie są wściekli i pójdą głosować przeciw, a nie za

– przewiduje.

Andrzej Maciejewski. Cz. 2

fot. Przemysław Getka

————————————————————————————————-

godz. 12.15 – Wojciech Kossakowski podsumowuje kampanię

Wojciech Kossakowski podsumował kampanię wyborczą

Wojciech Kossakowski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego podsumował kampanię wyborczą.

Poseł podziękował przede wszystkim tym, którzy mu pomagali i wspierali. Wojciech Kossakowski spotykał się z mieszkańcami Warmii, Mazur i Podlasia. Było wiele uścisków rąk, ale również merytorycznych rozmów, które pokazały, że wyborcy popierają politykę PiS.

Poseł zachęcił do głosowania. Wojciech Kossakowski na liście PiS ma pozycję 7. Od północy obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Wojciech Kossakowski

————————————————————————————————-

godz. 12 – Lewica Razem podsumowuje kampanię

Partia Razem podsumowała kampanię wyborczą na Warmii i Mazurach. Jej przedstawiciele mają nadzieję, że tym razem uda się zdobyć mandaty.

Warmińsko-mazurscy działacze Partii Razem przypomnieli swoje wyborcze postulaty. To ustalenie minimalnej płacy na poziomie europejskim, bezpłatne leki na receptę, skuteczniejsze opodatkowanie korporacji oraz walka ze zmianami klimatu. Mówią też o niższych czynszach.

Mieszkanie to jest podstawa dla każdego człowieka. Niestety, w naszym kraju wielu ludzi jest bezdomnych, ale jeśli mają mieszkania, to płacą przynajmniej jedną trzecią swojej pensji

– mówi Małgorzata Matuszewska-Boruc, kandydatka Partii Razem do Parlamentu Europejskiego.

Partia Razem podsumowuje kampanię

Partia Razem istnieje od 2015 roku. Brała udział w wyborach parlamentarnych oraz w wyborach samorządowych, ale bez sukcesu. W żadnych wyborach nie przekroczyła jeszcze progu wyborczego. Również teraz przedwyborcze sondaże pokazują, że cieszy się niskim poparciem. Mimo to jej działacze uważają, że mają szansę w walce o miejsce w Parlamencie Europejskim.

Wszystkie sondaże są bardzo rozstrzelone. Po drugie dostajemy bardzo dużo głosów poparcia, więc wierzymy, że ten wynik będzie dobry

– przekonuje Bartosz Grucela, „jedynka” Partii Razem w okręgu wyborczym obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Partia Razem podsumuje kampanię

———————————————————————————————-

godz. 11 – Konferencja Tomasza Frankowskiego w Ełku

Tomasz Frankowski, lider KE podsumował w Ełku kampanie wyborczą

6000 kilometrów przejechanych frankobusem po Warmii, Mazurach i Podlasiu. Tomasz Frankowski, lider listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Obywatelskiego podsumował w Ełku kampanię wyborczą.

Podczas kampanii poznałem problemy regionu – mówi Frankowski. Żeby walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, należy zadbać o Via Balticę, Via Carpatię. Należy również rozwijać turystykę.
Frankowskiego poparł poseł Robert Tyszkiewicz, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem warto mieć w Parlamencie Europejskim takiego człowieka, jak Frankowski, bo będzie dobrym przedstawicielem tego regionu. Frankowski spotkał się również ze starostą powiatu ełckiego.

To ostatnie chwile kampanii. Od północy obwiązuje cisza wyborcza.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Kampania Tomasza Frankowskiego

 

 

 

Autor: M. Zbrożek/A.Piedziewicz/M.Kwiatkowska
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

Więcej w podsumowanie, Andrzej Maciejewski, kampania wyborcza, Wojciech Kossakowski, Bartosz Grucela, wybory do Parlamentu Europejskiego
U. Pasławska: chcę szukać sojuszników w Parlamencie Europejskim. K. Karski: to była dobra i merytoryczna kampania

Kandydaci do europarlamentu - Urszula Pasławska i prof. Karol Karski podsumowali w Porannych pytaniach Radia Olsztyn kampanię wyborczą. O północy rozpocznie się cisza wyborcza. Posłanka Urszula...

Zamknij
RadioOlsztynTV