K. Nawrocki: wciąż czekamy na sprawiedliwość. Posłuchaj Porannych Pytań
Przekop Mierzei Wiślanej ma szeroki kontekst historyczny – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn doktor Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem porannej rozmowy była także sprawa odszkodowań dla tzw. późnych przesiedleńców.
Wczoraj (piątek) w Elblągu otwarto plenerową wystawę Przekop Mierzei Wiślanej – Historyczna Konieczność. Prezes Karol Nawrocki zwraca uwagę, że wystawa przypomina o bardzo dawnych planach połączenia Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską.
Odnosi się choćby do drugiej połowy XVI wieku, kiedy król Stefan Batory w swoich planach miał także dostęp Elbląga do morza. Nasza wystawa odnosi się do XX wieku, kiedy w okresie międzywojennym były niemieckie plany, aby zagospodarować Zalew Wiślany. Odnosi się także do historii po roku 1945, kiedy Polska, jako niesuwerenne państwo, nie mogła zrealizować tych planów.
Wystawę IPN o przekopie Mierzei można oglądać przy Moście Wysokim w Elblągu do pierwszych dni października. A otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na sobotę 17 września.
W tym tygodniu w Olsztynie zapadł wyrok nakazujący skarbowi państwa wypłatę 900 tysięcy złotych za gospodarstwo pozostawione w gminie Gietrzwałd przez Warmiaczkę, która w latach 70. wyjechała do Niemiec. Z drugiej strony, Niemcy twierdzą, że nie ma podstaw do wypłaty na rzecz Polski reparacji wojennych. A przecież odpowiedzialność za wojnę ponoszą Niemcy – podkreślał na antenie Radia Olsztyn doktor Karol Nawrocki.
Jeśli takie wyroki zapadają i jeśli państwo polskie wypłaca odszkodowania tym, którzy opuszczali w latach 70. ziemie dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego, a przed wojną Prus Wschodnich, to jeszcze bardziej pokazuje, jak ważne są reparacje i udowadnia, że wciąż czekamy na sprawiedliwość.
W zaprezentowanym 1 września raporcie, straty Polski na skutek II wojny światowej oszacowano na 6 bilionów 220 miliardów złotych.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska