Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Jeśli dużo siedzisz, musisz zadbać o kolana

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia może być przyczyną wielu dolegliwości. Najczęściej cierpią nasze plecy, ale ból może dotknąć także kolana. Można jednak temu zapobiec.

Badania wykazały, że wzmocnienie mięśni dolnej części ciała, m.in. mięśni czworogłowych, a także ścięgien podkolanowych i bioder jest niezbędne, aby poprawić funkcjonalność, elastyczność i siłę kolan.

Jeśli ból pojawia się w jednej części ciała, takiej jak kolano, uśmierzyć go pomaga wzmocnienie obszarów powyżej i poniżej miejsca bólu. Intensywne treningi nie zawsze są konieczne do budowania siły. Zamiast tego, skup się na precyzyjnych ruchach oraz skurczach mięśni – podkreśliła amerykańska trenerka Stephanie Mansour.

Jednym z ćwiczeń, jakie proponuje Mansour, jest unoszenie nogi w pozycji stojącej. – Ćwiczenie to wzmacnia mięsień czworogłowy, duży mięsień z przodu uda i stabilizuje staw kolanowy, utrzymując rzepkę w miejscu podczas ruchu. Stojąc ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, ułóż ręce na biodrach, aby zachować równowagę. Następnie wysuń prawą stopę przed siebie, trzymając nogi prosto. Unieś lekko wyprostowaną nogę, przytrzymaj i opuść. Wykonaj 10 powtórzeń, następnie zmień nogę – instruuje trenerka.

Kolejne ćwiczenie wykonujemy w tej samej pozycji – ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Ale tym razem zginamy kolano, podciągając stopę w kierunku pośladka. Opuszczamy na dół, po 10 minutach to samo ćwiczenie wykonujemy na drugiej nodze.

Cały trening można zakończyć prostym ćwiczeniem, jakim jest przenoszenie ciężaru ciała na palce stóp i unoszenie pięt. To ćwiczenie, które często wykonujemy, chcąc wzmocnić mięśnie łydek, ale ma ono również zbawienny wpływ na kondycję kolan. Z tej pozycji szybko możemy przejść do kolejnego ćwiczenia.

Opuść pięty, układając stopy płasko na ziemi, następnie przenieś ciężar ciała na pięty, unosząc palce – podsumowuje trenerka.

 

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ból, kolano
Bliższe spotkania – 19.11.2019 r.

Nowe uzależnienia cywilizacyjne i prawo do życia bez bólu - to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski. Uzależnienia są...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV