Olsztyn, Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Radio Elbląg, Regiony
„Mamy epidemię chorób twarzy u dzieci”. W Olsztynie o fizjoterapii stomatologicznej

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Już po raz 19. obchodzono Warmińsko-Mazurski Dzień Fizjoterapii. Tegoroczna edycja była poświęcona stosunkowo młodej, ale dynamicznie rozwijającej się dziedzinie – fizjoterapii stomatologicznej.
Jej celem jest leczenie dolegliwości w obrębie twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych.
Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się leczeniem pacjentów z bólem twarzy. Możemy zakwalifikować tu: ból mięśni żucia, ból polików, ból skroni. Najczęściej ból pojawia się bezpośrednio po przebudzeniu jest to wiązane z bruksizmem, czyli zacioskaniem i zgrzytaniem zębami. Będą to trzaski stawowe podczas mówienia, ziewania, gryzienia. To były kliknięcia w stawie skroniowo-żuchwym, który jest bezpośrednio na wysokości ucha
– wyjaśnił fizjoterapeuta stomatologiczny Tomasz Marciniak.
Specjaliści alarmują, że rośnie liczba pacjentów, zwłaszcza dzieci, z dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych. Ma to związek z nieprawidłowymi nawykami, m.in. brakiem aktywności fizycznej i zbyt miękką dietą.
Mamy epidemię chorób twarzy u dzieci, zgryzu i zaburzeń funkcji, ponieważ oddalamy się bardzo od aktywności fizycznej i naszych naturalnych zachowań. Długie karmienie piersią, dieta miękka do 7, a nawet 10 roku życia, że dziecko je parówkę lub jogurt, a nie żuje prawidłowo. Wszystko to wpływa na rozwój patologii
– wyjaśnił dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd, prof.UWM, chirurg szczękowo-twarzowy, pionier w dziedzinie rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci i dorosłych.
Fizjoterapia stomatologiczna znajduje również zastosowanie przed i po operacjach twarzoczaszki, a także we współczesnym leczeniu ortodontycznym. Eksperci zwracają uwagę na konieczność ścisłej współpracy fizjoterapeutów, stomatologów, ortodontów i logopedów.
Konferencję zorganizowała Europejska Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Olsztynie. Patronem medialnym wydarzenia było Radio Olsztyn.
Posłuchaj wypowiedzi

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Fot. P. Getka
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy