Jerzy Jaroszewski: wszystkie badania naukowe obarczone są dużym ryzykiem
Nikt nie obiecywał, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim uda się sztucznie wyhodować węgorza – tłumaczy profesor Jerzy Jaroszewski, prorektor do spraw nauki UWM w Olsztynie.
Był to tylko jeden z elementów realizowanego od 2011 roku projektu naukowego. Projektem UWM za 33 miliony złotych, który dotyczy innowacyjnych metod rozrodu ryb zajęła się prokuratura po zawiadomieniu Urzędu Kontroli Skarbowej. UKS stwierdził, że przy jego realizacji były wypłacane zbyt wysokie wynagrodzenia. Jeden z wykonawców otrzymywał przez jakiś czas po 100 tysięcy złotych miesięcznie. Nieodpowiednio dokumentowano też proces badawczy.
Uniwersytet występuje w tym postępowaniu jako pokrzywdzony. Mimo śledztwa, główny cel projektu będzie osiągnięty – zapewnia profesor Jaroszewski. W Radiu Olsztyn profesor Jaroszewski nie chciał skomentować opinii Instytutu Rybactwa Śródlądowego i Morskiego Instytutu Rybołówstwa, że gatunki ryb uwzględnione w projekcie mają małe znaczenie gospodarcze i nie warto było przeznaczać tak dużych pieniędzy na badania ich rozrodu. Prorektor UWM podkreślił, że celowość projektu nie została podważona. (wch/bsc)
Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Jerzym Jaroszewskim