Janusz Cieszyński o laptopach dla uczniów i budowie fabryki Intela w Polsce
„Pani minister Barbara Nowacka nie odrobiła pracy domowej” – stwierdził w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Janusz Cieszyński. Były minister cyfryzacji, w rozmowie z Markiem Lewińskim, skomentował słowa o tym, że nie ma pieniędzy na laptopy na uczniów.
Minister edukacji Barbara Nowacka zwróciła uwagę, że „są poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące przygotowania tego programu i jego sensowności”. Zdaniem polityka PiS szefowa resortu edukacji nie doczytała dokumentów.
Faktycznie jest tak, że Komisja Europejska zwróciła się do Polski w tej sprawie. Jeżeli pewne dokumenty nie zostaną uzupełnione i poprawione to finansowanie może zostać wstrzymane. Jest tam użyte słowo ”może”. Kamień milowy, którego to dotyczy, jest do rozliczenia w trzecim kwartale 2025 roku, czyli jest to zupełnie fałszywa narracja
– stwierdził Janusz Cieszyński.
Tymczasem dwa dni temu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że rząd przygotowuje program cyfryzacji polskiej szkoły, który zastąpi program darmowych laptopów dla uczniów. Argumentował to tym, że program laptopów dla uczniów nie uzyskał akceptacji Komisji Europejskiej w zakresie finansowania.
W Radiu Olsztyn Janusz Cieszyński mówił także o zapowiedzianej renegocjacji umowy w sprawie budowy fabryki Intela w Polsce. Jego zdaniem należy zrobić wszystko, żeby inwestycja ta doszła do skutku. Budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Intela miała rozpocząć się w pierwszym kwartale tego roku. Inwestycja ma być warta około 20 miliardów złotych, jest jednak uzależniona od wsparcia państwa. Polska ma sfinansować 30 procent kosztów budowy. Rząd Donalda Tuska wyraził chęć renegocjacji umowy.
Jeżeli ktoś oczekuje, że będę krytykował polski rząd za to, że chce wynegocjować więcej dla Polski, to nie doczeka się tego z mojej strony. To bardzo ważna inwestycja, największa w historii Polski i bezpośrednia inwestycja zagraniczna. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby doszła ona do skutku. Dopóki nie ma komunikatu ze strony spółki lub rządu, powinniśmy dać negocjatorom pole do negocjacji i pracy
– skomentował Janusz Cieszyński.
Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd póki co nie przesłał wniosku o zgodę na przekazanie Intelowi około 6 miliardów złotych pomocy publicznej. Rząd Donalda Tuska chce, aby amerykański gigant przeznaczył więcej środków na polską naukę.
Posłuchaj rozmowy
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy