Olsztyn, Koronawirus, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtej i czerwonej? Co się zmieni od najbliższej soboty?
Od najbliższej soboty, 10 października, w całym kraju obowiązywać będzie strefa żółta. W strefie czerwonej są 4 powiaty z Warmii i Mazur. Wszędzie trzeba nosić maseczki. Za ich brak grozi mandat.
Czerwona strefa obowiązuje na terenie 32 powiatów i 6 polskich miast. Do strefy czerwonej należą 4 warmińsko-mazurskie powiaty: bartoszycki, działdowski, iławski i ostródzki.
Strefa żółta – obostrzenia
Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz rękawiczek jednorazowych.
Transport publiczny i zbiorowy – w pojeździe można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 % miejsc siedzących albo 50 % wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Obowiązek noszenia masecznek.
Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – muszą być zapewnione 4 metry na 1 osobę, zakaz udostępniania miejsca do tańca.
Imprezy rodzinne, w tym wesela –może uczestniczyć maksymalnie 75 osób, z wyjątkiem obsługi.
Kościoły i wydarzenia religijne – wszystkie osoby znajdujące się w kościele (oprócz osób sprawujących kult) mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować dystans 1,5 metra oraz nosić maseczkę.
Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – może w nich przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Poczekalnie są nieczynne.
Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne – zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób, uczestnicy mniejszych imprez muszą zachować dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos.
Kina – może przebywać maksymalnie 25 % publiczności, oczywiście przy zachowaniu dystansu oraz obowiązkowym noszeniu maseczki. W plenerze może być maksymalnie 100 osób.
Siłownie, kluby i centra fitness – obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wszystkie zgromadzone osoby muszą mieć maseczkę i zachowywać dystans 1,5 metra.
Baseny i aqaparki – dopuszczone jest użytkowanie obiektów do 75 % maksymalnego obłożenia.
Wydarzenia kulturalne i sportowe – jeśli odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach lub w obiektach sportowych na otwartej przestrzeni, może w nich uczestniczyć maksymalnie 25 % osób. Obowiązkowe maseczki i zachowywanie dystansu 1,5 metra. Jeśli wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni, może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wszyscy muszą mieć osłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.
Czerwona strefa – obostrzenia
Zasłanianie ust i nosa – obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej. Maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu lub w domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas (zdejmować je można jedynie podczas posiłków).
Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz stosowania rękawiczek jednorazowych.
Transport publiczny i zbiorowy – obowiązują limity: 50 % miejsc siedzących lub 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Należy mieć zasłonięte usta i nos.
Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Lokale czynne są od 6 rano do 22.
Imprezy rodzinne, w tym wesela – w tego typu imprezie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Zmiany będą obowiązywały od 17 października.
Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy w maseczkach. Jeżeli uroczystości odbywają się na zewnątrz, to może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób. Obowiązkowe zachowanie dystansu i maseczki.
Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.
Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne – obecnie jest zakaz organizowanie zgromadzeń powyżej 150 osób, a uczestnicy mniejszych imprez muszą zachować dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos.
Kina – może przemywać maksymalnie 25 % publiczności
Siłownie, kluby i centra fitness – obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Może to być 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.
Baseny i aqaparki – dopuszczone jest użytkowanie obiektów do 75 % maksymalnego obłożenia.
Na terenie czerwonej strefy obowiązuje całkowity zakaz:
- organizowania dyskotek, prowadzenia klubów nocnych
- działania wesołych miasteczek, parków rozrywki, czy też działania parków rekreacyjnych
- organizowania imprez kulturalnych i sportowych
Redakcja: Ł. Sadlak/BSC