Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtej i czerwonej? Co się zmieni od najbliższej soboty?

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Od najbliższej soboty, 10 października, w całym kraju obowiązywać będzie strefa żółta. W strefie czerwonej są 4 powiaty z Warmii i Mazur. Wszędzie trzeba nosić maseczki. Za ich brak grozi mandat.

Czerwona strefa obowiązuje na terenie 32 powiatów i 6 polskich miast. Do strefy czerwonej należą 4 warmińsko-mazurskie powiaty: bartoszycki, działdowski, iławski i ostródzki.

Strefa żółta – obostrzenia

Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy – w pojeździe można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 % miejsc siedzących albo 50 % wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Obowiązek noszenia masecznek.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – muszą być zapewnione 4 metry na 1 osobę, zakaz udostępniania miejsca do tańca.

Imprezy rodzinne, w tym wesela –może uczestniczyć maksymalnie 75 osób, z wyjątkiem obsługi.

Kościoły i wydarzenia religijne – wszystkie osoby znajdujące się w kościele (oprócz osób sprawujących kult) mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować dystans 1,5 metra oraz nosić maseczkę.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – może w nich przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Poczekalnie są nieczynne.

Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne – zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób, uczestnicy mniejszych imprez muszą zachować dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos.

Kina – może przebywać maksymalnie 25 % publiczności, oczywiście przy zachowaniu dystansu oraz obowiązkowym noszeniu maseczki. W plenerze może być maksymalnie 100 osób.

Siłownie, kluby i centra fitness – obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wszystkie zgromadzone osoby muszą mieć maseczkę i zachowywać dystans 1,5 metra.

Baseny i aqaparki – dopuszczone jest użytkowanie obiektów do 75 % maksymalnego obłożenia.

Wydarzenia kulturalne i sportowe – jeśli odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach lub w obiektach sportowych na otwartej przestrzeni, może w nich uczestniczyć maksymalnie 25 % osób. Obowiązkowe maseczki i zachowywanie dystansu 1,5 metra. Jeśli wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni, może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wszyscy muszą mieć osłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.

Czerwona strefa – obostrzenia

Zasłanianie ust i nosa – obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej. Maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu lub w domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas (zdejmować je można jedynie podczas posiłków).

Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz stosowania rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy – obowiązują limity: 50 % miejsc siedzących lub 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Należy mieć zasłonięte usta i nos.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Lokale czynne są od 6 rano do 22.

Imprezy rodzinne, w tym wesela – w tego typu imprezie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Zmiany będą obowiązywały od 17 października.

Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy w maseczkach. Jeżeli uroczystości odbywają się na zewnątrz, to może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób. Obowiązkowe zachowanie dystansu i maseczki.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne – obecnie jest zakaz organizowanie zgromadzeń powyżej 150 osób, a uczestnicy mniejszych imprez muszą zachować dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos.

Kina – może przemywać maksymalnie 25 % publiczności

Siłownie, kluby i centra fitness – obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Może to być 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.

Baseny i aqaparki – dopuszczone jest użytkowanie obiektów do 75 % maksymalnego obłożenia.

Na terenie czerwonej strefy obowiązuje całkowity zakaz:

  • organizowania dyskotek, prowadzenia klubów nocnych
  • działania wesołych miasteczek, parków rozrywki, czy też działania parków rekreacyjnych
  • organizowania imprez kulturalnych i sportowych

Redakcja: Ł. Sadlak/BSC

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ministerstwo zdrowia, uwaga, pilne, strefa żółta
Żółta strefa na terenie całego kraju. Zmiany będą obowiązywały od najbliższej soboty

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 10 października w całym kraju będą obowiązywały zasady żółtej strefy. W całym kraju wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczek. Oznacza to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV