Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaki jest stan wód i jezior? Wnioski z ogólnopolskiej konferencji otrzyma rząd

Jezioro Gołdap w Gołdapi, fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Samorządowcy z Warmii i Mazur wyślą Radzie Dialogu Społecznego i administracji rządowej swoje uwagi o aktualnym stanie jezior i zarządzaniu nimi. W ocenie regionalnych polityków należy m.in. zwiększyć monitoring jezior i zaangażować środowiska lokalne w proces zarządzania i użytkowania akwenów.

Przedstawiciel biura prasowego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Szymon Tarasewicz poinformował, że w najbliższym czasie Rada Dialogu Społecznego i przedstawiciele administracji rządowej otrzymają wnioski ze zorganizowanej w minionym tygodniu w Olsztynie ogólnopolskiej konferencji dotyczącej ustawy o rybactwie śródlądowym i wpływie jej zapisów na środowisko i gospodarkę. W rozmowach na ten temat uczestniczyli m.in. samorządowcy z regionu i z kraju oraz naukowcy.

Tarasewicz podkreślił, że w ocenie uczestników konferencji niezbędne są zmiany „dotyczące zwiększenia jakości zarządzania zasobami wód śródlądowych”. W tym celu, jak wskazano, przede wszystkim „należy uporządkować kompetencje organów odpowiedzialnych za prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej”.

Konieczne jest zwiększenie monitoringu stanu jezior, w tym większego włączenia w ten proces środowisk naukowo-badawczych oraz odpowiednich służb, zwiększając ich zasoby i kompetencje

– wskazano w drugim punkcie wniosków.

Zasygnalizowano także, że „w proces zarządzania i użytkowania jezior powinni być w znacznie większym stopniu niż dotychczas włączeni partnerzy lokalni, w tym samorządy i organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, a także mieszkańcy”. W ocenie uczestników spotkania pozwoli to „na większą dbałość o dobro wspólne, jakim są wody śródlądowe wraz z przyległymi terenami”. Podkreślono, że należy prowadzić „dialog i partnerską współpracę” w promowaniu jezior.

W województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 3 tys. jezior. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 zrealizowano projekty dotyczące jezior warte łącznie ponad 19 mln zł. Projekty te miały na celu m.in. ochronę jezior i zapobieganie ich degradacji.

W latach 2021-2027 możliwości realizacji tego typu projektów mogą być większe z uwagi na jeden z priorytetowych celów polityki spójności UE, jakim jest bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa, a także priorytety wynikające z nowego dokumentu UE – Europejskiego Zielonego Ładu. Zadania takie będą finansowane także z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027

– dodał Tarasewicz.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w natura, ekologia, samorządy, jeziora
Lasy państwowe rozdają sadzonki drzew. Rusza akcja #sadziMY

Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem pary prezydenckiej. Dziś i jutro we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. W Olsztynie bezpłatnie można odbierać...

Zamknij
RadioOlsztynTV