Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Jaki jest stan wód i jezior? Wnioski z ogólnopolskiej konferencji otrzyma rząd
Samorządowcy z Warmii i Mazur wyślą Radzie Dialogu Społecznego i administracji rządowej swoje uwagi o aktualnym stanie jezior i zarządzaniu nimi. W ocenie regionalnych polityków należy m.in. zwiększyć monitoring jezior i zaangażować środowiska lokalne w proces zarządzania i użytkowania akwenów.
Przedstawiciel biura prasowego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Szymon Tarasewicz poinformował, że w najbliższym czasie Rada Dialogu Społecznego i przedstawiciele administracji rządowej otrzymają wnioski ze zorganizowanej w minionym tygodniu w Olsztynie ogólnopolskiej konferencji dotyczącej ustawy o rybactwie śródlądowym i wpływie jej zapisów na środowisko i gospodarkę. W rozmowach na ten temat uczestniczyli m.in. samorządowcy z regionu i z kraju oraz naukowcy.
Tarasewicz podkreślił, że w ocenie uczestników konferencji niezbędne są zmiany „dotyczące zwiększenia jakości zarządzania zasobami wód śródlądowych”. W tym celu, jak wskazano, przede wszystkim „należy uporządkować kompetencje organów odpowiedzialnych za prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej”.
Konieczne jest zwiększenie monitoringu stanu jezior, w tym większego włączenia w ten proces środowisk naukowo-badawczych oraz odpowiednich służb, zwiększając ich zasoby i kompetencje
– wskazano w drugim punkcie wniosków.
Zasygnalizowano także, że „w proces zarządzania i użytkowania jezior powinni być w znacznie większym stopniu niż dotychczas włączeni partnerzy lokalni, w tym samorządy i organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, a także mieszkańcy”. W ocenie uczestników spotkania pozwoli to „na większą dbałość o dobro wspólne, jakim są wody śródlądowe wraz z przyległymi terenami”. Podkreślono, że należy prowadzić „dialog i partnerską współpracę” w promowaniu jezior.
W województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 3 tys. jezior. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 zrealizowano projekty dotyczące jezior warte łącznie ponad 19 mln zł. Projekty te miały na celu m.in. ochronę jezior i zapobieganie ich degradacji.
W latach 2021-2027 możliwości realizacji tego typu projektów mogą być większe z uwagi na jeden z priorytetowych celów polityki spójności UE, jakim jest bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa, a także priorytety wynikające z nowego dokumentu UE – Europejskiego Zielonego Ładu. Zadania takie będą finansowane także z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027
– dodał Tarasewicz.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski za PAP