Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak bezpiecznie używać petard i fajerwerków

Są powszechnie dostępne i budzą zachwyt oglądających, ale potrafią być również bardzo niebezpieczne, bo to materiały wybuchowe. Mowa o fajerwerkach i petardach.

Co roku w Sylwestra na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków spowodowanych niewłaściwym używaniem sztucznych ogni. Efektem są poparzenia, zranienia, pożary, a nawet wypadki śmiertelne.

Kupując petardy trzeba sprawdzić, czy ich opakowanie nie jest uszkodzone. Ważne jest też to, czy lont został zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Na pudełku musi być podana nazwa i adres producenta oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Nie wolno pochylać się nad ładunkiem oraz odpalać go w pobliżu drzew i linii energetycznych. Jeżeli dojdzie do wypadku, należy natychmiast wezwać służby ratunkowe – straż pożarną i pogotowie.

Sylwester dla strażaków jest to jedna z najbardziej pracowitych i niebezpiecznych nocy. Jest wiele zdarzeń związanych z pożarami – powiedział rzecznik komendant głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Zaapelował, by przy odpalaniu fajerwerków zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie róbmy tego w zamkniętym pomieszczeniu czy w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar. Nie odpalajmy petard z ręki, stojąc na balkonie, w tłumie lub po wypiciu alkoholu. Jeśli po odpaleniu lub wypaleniu lontu fajerwerk nie eksploduje, nie podchodźmy do niego, by sprawdzić, co się stało – apelował Frątczak.

Nie należy używać fajerwerków w dużej grupie osób i w miejscach publicznych, ani trzymać odpalonych petard w dłoniach. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nie powinny bez opieki posługiwać się środkami pirotechnicznymi, ani odpalać petard i fajerwerków wewnątrz pomieszczeń, na balkonach i tarasach.

W całym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. Nieprzestrzeganie tego przepisu jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Zgodność dostępnych w sprzedaży fajerwerków z obowiązującymi przepisami, sprawdzają inspektorzy Inspekcji Handlowej. Kontrole obejmują największe hurtownie i sklepy, a także producentów i importerów w całej Polsce. Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uczestniczy w badaniach europejskich. Wynika z nich, że na 25 fajerwerków, ponad połowa była za głośna, za szybko się odpalała i była niestabilna. W przypadku petard błyskowych niezgodności stwierdzono we wszystkich wyrobach. Informacje z kontroli dostępne są na stronie internetowej UOKiK.

– Używanie petard oraz innych materiałów pirotechnicznych w miejscach lub obiektach publicznych jest zabronione – przypomina sierżant sztabowy Rafał Jackowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Ściśle określone są również dni, w których możemy używać fajerwerków. Według rozporządzenia wojewody to 31 grudnia oraz 1 stycznia, natomiast w czasie imprez okolicznościowych fajerwerków można używać po uzyskaniu zgody wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przez wojewodów policjant i strażnik miejski mogą nałożyć karę do 500 zł.

 (kpias/UOKiK/as)

Więcej w fajerwerki, sprzedaż
Druga śmiertelna ofiara eksplozji fajerwerków w Wawrochach

W szpitalu w Warszawie zmarł 32-letni mężczyzna ciężko poparzony w piątkowym (9 września) wybuchu w hurtowni fajerwerków w Wawrochach koło Szczytna. Miał poparzone prawie 80 procent...

Zamknij
RadioOlsztynTV