Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Iwona Arent: Nie powinniśmy przywracać handlu we wszystkie niedziele

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. Fot. archiwum Radia Olsztyn

Nie ma mowy o tym, że w Polsce nie powstanie Fort Trump – podkreśliła w Porannych pytaniach  posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas wystąpienia w sejmie podkreślił, że będziemy bardzo mocno współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, gdyż jest to priorytet naszej polityki. Następnie w niektórych mediach pojawiła się informacji o zaniechaniu powstania w Polsce budowy Fortu Tramp i współpracy z USA na poziomie niższym niż oczekiwania Polaków. Sformułowaniom takim zdecydowanie zaprzecza Iwona Arent i dodatkowo powołuje się na wypowiedzi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgetty Mosbacher.

Oczywiście są rozmowy. Żeby powstał Fort Trump, musi być przygotowana odpowiednia infrastruktura. To nie jest tak, że baza powstaje w ciągu jednego roku. Zawsze mówiliśmy, że Amerykanie są naszym partnerem strategicznym. Dzięki ich obecności i pomocy możemy czuć się bezpieczni. 

Podczas wczorajszego (15 marca) posiedzenia Sejmu zapadła decyzja o przełożeniu głosowania nad rządowym projektem określającym tzw. nową matrycę VAT. Iwona Arent tłumaczy, że ideą ustawy było przede wszystkim obniżenie VAT-u na soki, które mają powyżej 30 procent ekstraktu owocowego, a tym samym ukierunkowanie na spożywanie przez Polaków zdrowych, naturalnie słodkich soków. Prace nad ustawą wstrzymano, gdyż – zdaniem Iwony Arent – należy najpierw skupić się na edukacji, a dopiero później zmianami prawnymi.

Sondaże pokazuję, że ponad 50 procent Polaków nie chce już zakazu handlu w niedzielę. Około 17-18 procent deklaruje nawet powrót do wszystkich niedziel pracujących. Sejm nie chce jednak zajmować się projektem opozycji dotyczącym zmian w ustawie. W opinii Iwony Arent powrót do wszystkich pracujących niedziel nie jest dobrym pomysłem. Nie wyklucza jednak rozwiązania np. pracy w jedną niedzielę w miesiącu oraz tych, wypadających przed świętami, z uwagi na wzmożony ruch w sklepach. Kluczowa jest jednak ze związkowcami.

Solidarność jest zdecydowanie za tym, żeby wszystkie niedziele były wolne. Musimy szanować zarówno konsumentów, pracowników, jak i też związki zawodowe, które reprezentują pracowników. Myślę, że jest to temat do bardzo szerokiej dyskusji, ale nie w roku wyborczym, gdyż możemy nie dopracować dobrej ustawy.

Prokuratura najprawdopodobniej ma postawić zarzuty byłej szefowej Fundacji HELPER. Prasa często rozpisywała się na temat relacji towarzyskich Iwony Arent z przedstawicielami fundacji, których posłanka Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywa.

Tomasz Kaczmarek był moim kolegą z ław poselskich. Podobnie Katarzyna Kaczmarek. To byli moi dobrzy znajomi, relacje były towarzyskie. Przyszli do mnie z prośbą o pomoc jak setki ludzi, którzy przychodzą do mojego biura. W momencie kiedy przynajmniej przesłanki były takie, że wydatki mogą być niezgodne z zasadami i prawem, po prostu powiedziałam, żeby dalej postępowanie prowadziła prokuratura. Jeżeli ktokolwiek zawinił, powinien ponieść konsekwencje.

Minister Czaputowicz powiedział również o pomyśle Komisji Europejskiej uzależnienia wypłaty środków z budżetu Unii Europejskiej od aktualnego stanu praworządności państwa, w którym środki te są przyznawane, który w jego ocenie – jest nie do przyjęcia. Podobnie uważa Iwona Arent, pozytywnie ocenia zarówno stan demokracji, jak i wolność słowa w Polsce.

Nie spodziewajmy się, że pod prezydenturą Pana Donalda Tuska Polska będzie wychwalana. Poczekajmy na wybory europejskie. Walczymy o Europę państw, które ze sobą współpracują, silną, mocną i sprawiedliwą wobec wszystkich krajów. Nie może być tak, że kilku panów w Radzie Europejskiej zdecyduje, że w tym kraju jest demokracja, a w tym nie ma, więc tam, gdzie nie ma demokracji, to my im nie damy pieniędzy. Tak nie może być. Takiej Europy nie chcemy. 

Do wysłuchania rozmowy z Iwoną Arent zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

 

Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Poranne Pytania, Prawo i Sprawiedliwość, Iwona Arent
Wojciech Kossakowski o „500 plus” na każde dziecko: Teraz nikt nie będzie czuł się pokrzywdzony

Pieniądze z rządowego programu "500 plus" na każde dziecko - to jedno z założeń tak zwanej "Piątki Kaczyńskiego". W Olsztynie rozmawiali o tym posłowie oraz działacze...

Zamknij
RadioOlsztynTV