Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna
Inżynieria wodna według bobrów. Zobacz, co zarejestrowała leśna fotopułapka
Niskie temperatury nie przeszkadzają bobrom. Zwierzęta cały czas są aktywne. Budują i naprawiają tamy oraz gromadzą zapasy.
W Nadleśnictwie Młynary zwierzęta nagrała przy pracy leśna fotopułapka.
Bobry zapasy magazynują pod powierzchnią wody. Zimna woda działa jak chłodziarka, dzięki czemu przez całą zimę mają dostęp do świeżego pokarmu. Spiżarnie zakładają w pobliżu wyjścia z żeremia lub nory. Do uszczelnienia swoich konstrukcji bobry używają dużych ilości mułu, błota, darni oraz rozdrobnionych części roślin. To wszystko staranie nanoszą i układają.
Wodni inżynierowie nieustannie sprawdzają szczelność konstrukcji, a każde uszkodzenie jest natychmiast naprawiane. Na terenie Nadleśnictwa Młynary populacja bobrów jest liczna.
Obecnie w tamtejszych lasach żyją 82 rodziny bobrowatych. Przyjmuje się, że na jedną rodzinę przypadają średnio 3 osobniki, co pozwala szacunkowo określić rozmiar populacji na 246 osobników. To gatunek chroniony, dlatego wszelka ingerencja w jego środowisko jest możliwa wyłącznie za zgodą wydawaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Autor: A.Pastuszka
Redakcją: B.Świerkowska-Chromy