Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Ring 1920” – premiera spektaklu telewizyjnego na stronie Radia Olsztyn

RING 1920 premiera from Studio Ruchome Obrazki on Vimeo.

Po raz pierwszy w historii Radio Olsztyn zaprasza do obejrzenia spektaklu telewizji. Prezentujemy prapremierę spektaklu „RING 1920”.

Rok 1920. Polska z trudem opiera się postępującej od wschodu nawale bolszewickiej. Sąsiadująca z Rzeczpospolitą, niemiecka prowincja – Prusy Wschodnie – wchodzi w szczytową fazę działań propagandowych i politycznych, zmierzających do przyłączenia spornego obszaru Mazur do Rzeszy Niemieckiej.

Czy Mazury będą polskie, czy też pozostaną w granicach Niemiec – zadecyduje nieodległy plebiscyt.

W tym czasie, po obu stronach granicy, mają miejsce sensacyjne zdarzenia. W ich centrum jest planowany pojedynek mistrzów zapaśniczych – niemieckiego czempiona atletycznego i mało znanego pretendenta w „walkach francuskich”, polskiego furmana z Ciechanowa. Walka o międzynarodowym wydźwięku medialnym, mająca odbyć się w jednej z mazurskich wsi okolic Szczytna – dawnego Ortelsburga – kreowana jest propagandowo przez stronę niemiecką jako preludium do tryumfu „wielkich Niemiec” w nadchodzącym głosowaniu plebiscytowym. Przyszły sportowy pojedynek siłaczy przekształca się w intrygę polityczną z sensacyjnym przebiegiem, stając się również areną zakulisowych gierek lokalnych dorobkiewiczów i podrzędnego aparatczyka z Berlina.

W tle tego prowincjonalnego „ringu” kryją się wątki osobiste – miłość, duchowe rozterki, dylematy wiary i grzechy półświatka, szacunek i bezkompromisowość postaw.

Opowieść o wkraczającym na Warmię i Mazury nowym porządku świata, zrealizowana przez twórców naszego regionu, została nagrana w Stodole Chochół w Świętajnie.

Bezpłatny dostęp online na stronach:

www.radioolsztyn.pl
www.teatrchochol.pl

Organizatorem i realizatorem wydarzenia artystycznego są twórcy Teatru Chochół – Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA.

Scenariusz: Robert Wasilewski
Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
Realizacja filmowa: Aniela Smoczyńska – Studio Ruchome Obrazki
Scenografia: Bartek Myślak
Muzyka: SAKS Szczytno- Orkiestra Salonowa
Operator kamery: Alan Pyrczak

Spektakl zrealizowano techniką studyjną w Stodole Chochół.

Obsada:

Katarzyna Siergiej, Barbara Prokopowicz, Izabela Mańkowska-Salik, Radosław Smużny, Andrzej Żak, Marcin Kiszluk, Jarosław Cupriak. Krystian Wieczyński, Adam Lisewski, Wojciech Grochowalski, Wojciech Rydzio, Adam Bocianiak, Robert Jakubowicz, Marek Czajka

Oraz:

Kaja Wasilewska, Ewa Wasilewska, Marta Bocianiak, Katarzyna Wojciechowska-Reiber, Alexandros Matakos, Bartosz Myślak, Szczepan Chrzanowski, Robert Wasilewski.

 

Redakcja: Ł. Sadlak

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Radio Olsztyn, telewizja, video, Ring 1920
RING 1920. Prapremiera spektaklu online o godz. 19 na naszej stronie internetowej. Zapraszamy

Ring 1920 można obejrzeć online na stronach: www.radioolsztyn.pl www.teatrchochol.pl Link do wydarzenia aktywny będzie od 12 grudnia godz. 19.00 do 14 grudnia godz. 24.00 Prapremiera Teatru...

Zamknij
RadioOlsztynTV