Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Intensywne pylenie sosen. Czy może to zagrozić naszemu zdrowiu?

W Warmińsko-Mazurskiem, podobnie jak w całej Polsce, intensywnie pylą sosny. Czy sosnowy pyłek jest szkodliwy?

Mieszkańcy Olsztyna przyznają, że jest to uciążliwe.

Trzeba myć samochód, balkony, posesje. (…) Podrażnia oczy, samochody są całe w pyle. (…) Trzeba sprzątać nagminnie, momentalnie wszystko było pokryte żółtym pyłem i musiałam zacząć sprzątać parapety, balkony, krzesła.

00:00 / 00:00

Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wyjaśnia, skąd biorą się takie ilości sosnowego pyłku.

70 procent drzew, które rosną w polskich lasach, nie tylko na Warmii i Mazurach, to właśnie sosny. Jeden kwiatostan męski produkuje 5 mln ziarenek pyłku, a te kwiatostany rosną w klastrach, które przypominają kolby kukurydzy, więc na jednej sośnie potrafi ich być bardzo dużo.

00:00 / 00:00

Lekarz Brygida Piotrowska-Wróbel ze Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie tłumaczy, czy sosnowy pyłek może być groźny dla naszego zdrowia.

To osadza się także na naszych śluzówkach, po części to wdychamy. To może podrażnić, spowodować miejscowe stany zapalne zarówno spojówek oczu, jak i błony śluzowej nosa. Z punktu widzenia alergologii same pyłki sosny nie można wykluczyć, że uczulają, ale uczulają wyjątkowo rzadko.

– Nie jest to istotny alergen z punktu widzenia powszechnie spotykanych chorób alergicznych, ale może podrażniać spojówki oczu lub śluzówki – wyjaśnia Brygida Piotrowska-Wróbel.

Czasem pomaga nam aura i opady, które przyspieszają opadnięcie tychże pyłków i likwidują je z powietrza. Natomiast przy takiej aurze, jaka jest teraz, niestety musimy poczekać na deszcze. Na bieżąco zmywać i pamiętać o tym, że śluzówki, spojówki oczu mogą być podrażnione tymi pyłkami, więc na bieżąco czyścimy nos solą fizjologiczną. Podobnie oczy – przemywamy spojówki. Gdy pojawiają się cechy nadkażeń, leczymy zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

– Pyłek sosny ma też właściwości lecznicze – przypomina Adam Pietrzak.

Od wieków w medycynie ludowej było traktowane jako naturalne lekarstwo. Mówi się o tym, ze ma działanie odmładzające, pobudza siły witalne, chroni przed przedwczesnym stażeniem się.

00:00 / 00:00

Sosny będą intensywnie pyliły do połowy czerwca.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w lekarz, sosna, uczulenie
Ceremonia białego fartucha na UWM. Studenci medycyny przechodzą od teorii do praktyki

Studenci medycyny po raz pierwszy założyli lekarskie stroje. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się ceremonia białego fartucha. Ceremonia białego fartucha to symboliczne zwieńczenie połowy studiów – organizowana...

Zamknij
RadioOlsztynTV