Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inauguracja na UWM. Mniej kierunków, badania naukowe i umowy z pracodawcami

Inauguracja na UWM w Olsztynie, fot. Ł. Sadlak

Ponad 70 kierunków i 21 tysięcy studentów. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zainaugurował nowy rok akademicki.

Przyszłych kreatorów trendów, a także specjalistów od hipoterapii i dogoterapii będzie kształcił od października Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Przemawiający podczas inauguracji rektor UWM prof. Ryszard Górecki ocenił, że jednym z największych wyzwań na najbliższą przyszłość jest konieczność „postawienia na aktywność naukowo-badawczą”. Jak mówił, uczelnia realizuje obecnie ponad 100 projektów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Według rektora ilość projektów badawczych wzrosła o kilka procent w stosunku do poprzedniego roku, ale – jak zauważył – tylko jedna trzecia kadry i doktorantów zaangażowała się w ich realizację. Jest to zdecydowanie za mało i wskazuje, że na wydziałach należy podjąć intensywne działania w celu poprawy tej sytuacji – podkreślił. Prof. Górecki zaapelował do dziekanów, by realizacja badań finansowanych ze źródeł zewnętrznych była jednym z kluczowych kryteriów awansu i oceny pracowników naukowo-dydaktycznych. Jego zdaniem przed uczelnią stoją poważne wyzwania również w obszarze kształcenia. Przypomniał, że UWM w ostatnich latach proponuje kandydatom liczne nowe kierunki i specjalności, a dowodem dobrej jakości nauczania są – jak mówił – badania, z których wynika, że blisko 80 proc. absolwentów znajduje zatrudnienie. Dodał, że niezbędna jest weryfikacja oferty dydaktycznej, by jeszcze bardziej powiązać ją z potrzebami tzw. otoczenia społeczno-gospodarczego.

Olsztyńska uczelnia uruchomiła w tym roku akademickim sześć z ośmiu zapowiadanych nowych kierunków studiów stacjonarnych. „Nowością na rynku edukacyjnym w Polsce” ma być uruchomiony w Olsztynie kierunek studiów licencjackich Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. Będzie to kształcenie interdyscyplinarne, łączące zagadnienia z zakresu nauk zootechnicznych, społecznych, humanistycznych, weterynaryjnych i medycznych.

Absolwenci będą przygotowani m.in. do ubiegania się o nadanie uprawnień instruktora hipoterapii lub dogoterapeuty. Uczelnia uznała, że jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy na tego typu specjalistów od rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Innowacyjny charakter mają mieć także dwa inne kierunki: Administracja i cyfryzacja – będąca połączeniem wiedzy typowej dla nauk prawnych z informatyką oraz Analiza i kreowanie trendów, czyli tzw. trendwatching, wykorzystujący umiejętności z zakresu filozofii, ekonomii, nauki o informacji i socjologii. Kolejnym nowo utworzonym kierunkiem studiów licencjackich jest Pedagogika wczesnej edukacji. Nowością są też dwa kierunki studiów inżynierskich: Gospodarowanie zasobami wodnymi i Gospodarowanie surowcami odnawialnymi i mineralnymi, który ma kształcić specjalistów z zakresu przetwarzania i wykorzystania tych surowców, zwłaszcza z uwzględnieniem biopaliw. Nie udało się skompletować grup na studia inżynierskie z Technologii drewna oraz Inżynierii kosmicznej, która miała być prowadzona wspólnie z Uniwersytetem w Zielonej Górze.

Uniwersytet kształcić będzie w tym roku akademickim ponad 23,2 tys. studentów na 74 kierunkach, zlokalizowanych na 17 wydziałach. Zatrudnia ponad 1,9 tys. nauczycieli akademickich, w tym 610 profesorów. Zdaniem rzeczniczki prasowej UWM Wioletty Ustyjańczuk, uczelnia jest zadowolona z wyników tegorocznej rekrutacji. W tej chwili trwa jeszcze weryfikacja danych rekrutacyjnych, jednak ze wstępnych informacji wynika, że limit na studia stacjonarne w rekrutacji letniej został wypełniony; przyjęliśmy 6,6 tys. osób na 6536 przygotowanych miejsc – powiedziała. Jak dodała, na studiach niestacjonarnych było 1870 miejsc, a przyjęto 1537 osób. Niższe zainteresowanie studiami niestacjonarnymi odnotowują wszystkie uczelnie w Polsce – oceniła.

Jak co roku najpopularniejsza była medycyna, gdzie o jedno miejsce starało się 12 kandydatów. Za nią znalazła się weterynaria – ponad 5 osób na miejsce. W czołówce popularnych kierunków były też: prawo, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne i geodezja. Podczas piątkowych uroczystości medal „Benemerenti Universitati Nostrae” – przyznany za zasługi w kształtowaniu polskiego prawa pracy i wspieranie rozwoju UWM – odebrał prof. Michał Seweryński, b. senator, minister edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2005-2007.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej.

00:00 / 00:00

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

Inauguracja na UWM, fot. Ł.Sadlak

 

(grab/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaginęły kolejne akta w sprawie Krzysztofa Olewnika

Tym razem chodzi o cztery tomy akt dotyczące biegłych z Olsztyna oskarżonych o fałszowanie opinii o DNA zwłok zamordowanego syna płockiego przedsiębiorcy. Akta zginęły w Sądzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV