Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hołd Powstańcom Warszawy

Prezydent Olsztyna i Dowódca Garnizonu Olsztyn zapraszają na obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w Kościele pw. Św. Józefa w Olsztynie o godzinie 16. 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczą także mieszkańcy Unieszewa, Giżycka, Ełku i Kętrzyna na Warmii i Mazurach.

Potem zgromadzeni przejdą pod pomnik poświęcony pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego. O 17.00 w godzinę W zawyją syreny, po których zabrzmi hymn państwowy. Następnie zaplanowano uczczenie minutą ciszy Powstańców, którzy odeszli na wieczną wartę. A chwile później przemówienia okolicznościowe.

W imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej głos zabierze członek Prezydium Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Janina Bartnicka-Dębińska, uczestnik Powstania Warszawskiego. W imieniu uczestników akcji „Burza” jej uczestnik, pułkownik w stanie spoczynku Marcin Kus Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

W imieniu mieszkańców Olsztyna wypowie się prezydent miasta Piotr Grzymowicz. Będą też przedstawiciele Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na koniec, około 17.30 odegrana ma być Pieśń Powstańcza, a po niej wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem złoża kwiaty i zapalą znicze.

WSPOMNIENIA UCZESTNICZEK POWSTANIA, MIESZKANEK OLSZTYNA

Pani Janina Bartnicka-Dębińska, która po Powstaniu uciekła z Warszawy, a następnie zamieszkała w Olsztynie, mówi o euforii towarzyszącej pierwszym dniom walk, wspomina też, że w trakcie Powstania bywały i radosne chwile:

00:00 / 00:00

Pani Danuta Nachurska, która po wojnie zamieszkała w Olsztynie, w trakcie Powstania była sanitariuszką, służyła na Żoliborzu:

00:00 / 00:00

Najpierw zawyją syreny, potem rozpocznie się koncert. Hołd powstańcom Warszawy oddadzą dziś też mieszkańcy Uniszewa w gminie Gietrzwałd. Najpierw, podobnie jak w innych polskich miastach, w godzinę „W” zawyją syreny z remizy strażackiej, potem uroczystości przeniosą się na plac przy dawnej szkole. Tam odbędzie się koncert upamiętniający Powstańców Warszawskich. Wystąpią głównie artyści z gminy Gietrzwałd, Alicja Kucharzewska – Samko i jej uczniowie, Aleksandra Certa, Magda Lobert, Aneta Jastrzębska przy akompaniamencie lidera zespołu „Mocni w Wierze” Tomasza Marka. Koncert poprowadzi mieszkanka Unieszewa Wanda Jastrzębska.

Główni organizatorzy to Rada Sołecka, Towarzystwo Unieszewian Bardzo Aktywnych, Ochotnicza Straż Pożarna W Unieszewie i Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie.

Hołd Powstańcom Warszawy oddadzą dziś też mieszkańcy Mrągowa. Przyłączyć się może każdy. Burmistrz miasta apeluje do mieszkańców, mówiąc, że wystarczy się tylko na chwilę się zatrzymać. O 17.00, podobnie jak w wielu innych miastach w kraju zawyją syreny alarmowe. Potem pod pomnikiem w Parku Lotników Polskich władze miasta złożą kwiaty wspólnie z organizacjami kombatanckimi i służbami. W niedzielę natomiast o godz.13.00 na ekomarinie rozpocznie się rodzinny piknik patriotyczny upamiętniający 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego. (grab/as)

Ełczanie, podobnie jak mieszkańcy innych miast, uczczą rocznicę Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczną się o godz. 16.55 w Parku Solidarności – mówi prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz. O 17 zawyją syreny i uczestnicy uroczystości zatrzymają się na chwilę, żeby uczcić powstańców. Potem pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty, a w Muzeum Historycznym odbędzie się krótki wykład na temat Powstania. Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej do końca sierpnia będzie można obejrzeć zbiory archiwalne biblioteki i Muzeum Historycznego związane z 1 sierpnia 1944 r. (M. Zbrożek/as)

Obok katedry św. Mikołaja w Elblągu stanęła dziś powstańcza barykada. Schronienie tam znajdą powstańcy, w których rolę wcielą się członkowie koła historycznego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w mieście oraz uzbrojeni przez stowarzyszenie historyczno-poszukiwawcze Denar – przedstawiciele Elbląskiego Forum Historycznego. O 20.00 na Starym Mieście, obok barykady, odbędzie się inscenizacja teatralno-muzyczna.

Widowisko historyczne „Powstańcza Barykada” będzie głównym punktem obchodów 70 rocznicy Powstania Warszawskiego w Piszu. Początek o 16.30 na Placu Daszyńskiego. Po widowisku organizatorzy – burmistrz Pisza, Muzeum Ziemi Piskiej, Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa oraz Piski Dom Kultury zapraszają pod Pomnik Wolności przy ul.Armii Krajowej. Tam zapalą znicze by oddać cześć Powstańcom Warszawskim.

Mieszkańcy Dąbrówna w powiecie Ostródzkim uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zbiorą się pod miejscową kapliczką, która ma wyjątkową historię. Kapliczka została wzniesiona w 1946 roku. Ma wmurowaną tabliczkę ze słowami: W drugą rocznicę Powstania Sierpniowego w Warszawie, ku uczczeniu pamięci poległych.

Historyk Waldemar Mierzwa pisał w swojej książce, że było to drugie po słupskim, na ziemiach dzisiejszej Polski, pomnikowe upamiętnienie dramatycznego boju stolicy. Fundatorem kapliczki był pierwszy wójt Dąbrówna – Mikołaj Wasik, który stracił w powstaniu córkę Zosię. Była łączniczką Armii Krajowej. Z powodu budowy tej kapliczki wybuchła afera, przesłuchano wszystkie osoby mające cokolwiek wspólnego z jej powstaniem. Ale w końcu dano spokój i ludziom, i kapliczce.

Uroczystości w Dąbrównie rozpoczną się o 17:00. (grab/as)

 

mlewin

Posłuchaj też reportażu OLSZTYŃSCY POWSTAŃCY WARSZAWY

oraz rozmowy z historykiem Witoldem Gieszczyńskim

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Leśny szpital opuściły ptaki

Leśny szpital w Dąbrówce Wielkiej w gminie Dywity opuściło 5 ptaków, którymi opiekowali się leśnicy. Trafiły tam, bo wypały z gniazd lub były poranione i nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV