Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szczególny moment historycznej krainy. Samorządy powołały Stowarzyszenie – Szlak Świętej Warmii

Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii – tak brzmi pełna nazwa stowarzyszenia samorządowego, które założycielskie spotkanie odbyło się w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. W jego skład weszły warmińskie miasta, gminy i powiaty. Głównym celem stowarzyszenia jest rozwój turystyki, a tym samym gospodarki Warmii.

Projekt Szlak Świętej Warmii powstał wiosną 2020 roku. Wówczas olsztyńskie starostwo opracowało koncepcję turystyczno-pielgrzymkowej trasy obejmującej znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym.

Jak podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn starosta olsztyński Andrzej Abako, 2 grudnia 2021 roku przejdzie do historii Warmii.

To jest dzień, w którym wszystkie samorządy warmińskie zakładają stowarzyszenie, które ma promować region, promować jego kulturę, historię i tradycję oraz pokazać potencjał gospodarczy.

00:00 / 00:00

– Na uczestnictwie w stowarzyszeniu skorzystają wszyscy jego członkowie – przekonywał starosta lidzbarki Jan Harhaj.

Siła jest w drużynie, a drużyną będzie Warmia. Wszystkie samorządy znajdujące się na terenie Warmii będą jednym głosem rozmawiać na temat naszej przyszłości. Będzie łatwiejszy dostęp do środków unijnych, możliwość wymiany zdań i będzie lepsza komunikacja. Wiele rzeczy wspólnie zrobimy.

00:00 / 00:00

Starosta braniewski Karol Motyka zwrócił uwagę, że działanie w stowarzyszeniu to większa szansa na rozwój gospodarczy.

To, co mnie skłoniło, żeby przystąpić do stowarzyszenia, to cel gospodarczy. To szansa dla regionów trochę zaniedbanych. Turystyka wpływa na rozwój wszystkich naszych miejscowości – tych, do których trafią turyści w ramach Szlaku Świętej Warmii.

00:00 / 00:00

Dzięki udziałowi w stowarzyszeniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz widzi szansę pozyskiwania unijnych pieniędzy na rozmaite projekty, dzięki którym możliwy będzie lepszy i szybszy rozwój Warmii.

Mamy bardzo bogatą historię, mamy wspaniałych ludzi mieszkających na Warmii i czekamy na zatwierdzenie Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwój Warmii i Mazur. Mamy nadzieję, że będziemy mogli z tego aktywnie korzystać.

00:00 / 00:00

Uczestniczący w spotkaniu wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski ocenił, że powstanie stowarzyszenia to krok w stronę rozwoju całego województwa.

Ja na to stowarzyszenie patrzę bardziej pod kątem współpracy w całym naszym regionie, bo jest też przecież część zachodnia naszego województwa – Elbląg i Powiśle – również bardzo piękne tereny. Okolice Elbląga, Powiśle, Warmia i Mazury stanowią całość naszego województwa.

00:00 / 00:00

Przewodniczącym Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii został starosta olsztyński Andrzej Abako, a wiceprzewodniczącym burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. Sekretarzem stowarzyszenia wybrano wójta gminy Stawiguda Michała Kontraktowicza, a skarbnikiem został burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski/tek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, samorząd, powiat, gmina, samorządy, stowarzyszenie, miasto, video, szlak Świętej Warmii
Maciej Nawacki: Należy zakreślić ramy instytucji sędziego pokoju, by obywatel miał do niej zaufanie

O wprowadzeniu do systemu instytucji sędziów pokoju oraz zmianach mających spłaszczyć strukturę sądów mówił w Porannych Pytaniach Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV