Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hejt w Internecie i cyberprzemoc dotyka coraz więcej Polaków

Hacker

Tylko 14 procent uczniów komunikuje się z rodzicami na temat aktywności w Internecie, za to aż 30 procent nie mówi nikomu o swoich kłopotach w sieci. O mowie nienawiści w sieci z najmłodszymi, ich rodzicami i nauczycielami rozmawiają eksperci z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. 

– To część projektu pod hasłem „Ogarnij hejt” – mówi dr Maciej Kawecki, prezes instytutu.

To, że dzieci potrafią być wobec siebie agresywny, wie każdy z nas. Każdy z nas w jakimś okresie swojego życia czuł się dyskryminowany, ale kiedyś to miało formę napisu na ścianie, który można było zamazać. Teraz to ma ślad cyfrowy, którego nie da się usunąć. Zdiagnozowaliśmy sobie, jaka choroba najbardziej niszczy Internet w Polsce. Są to dezinformacja i mowa nienawiści.

00:00 / 00:00

Trwa nabór do kolejnej edycji projektu #OgarnijHejt. Jest bezpłatny i każda szkoła podstawowa może się do niego zgłosić za pośrednictwem strony internetowej tej akcji. Eksperci byli m.in. w szkole w Ostródzie. Można zgłaszać się do 2 kwietnia.

Warto dodać, że już 35 procent Polaków znalazło się w sytuacji wirtualnego niebezpieczeństwa. Połowa ankietowanych nigdy nie miała do czynienia z zagrożeniem związanym z bezpieczeństwem w sieci. Natomiast 11 procent Polaków doświadczyło takiego zagrożenia, a konkretnie phishingu (wyłudzenie danych poprzez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję), kolejne 11 procent doświadczyło wykorzystania przez malware (złośliwe oprogramowanie), a 13 procent było ofiarą innej niebezpiecznej sytuacji. Jednocześnie 19 proc. nie znalazło się nigdy w takiej sytuacji, ale ktoś z ich bliskiej rodziny padł ofiarą cyberprzestępców.

Autor: K. Piasecka/PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, cyberprzemoc, hejt, Cyberprzestępcy
Sklep internetowy a pozycjonowanie – jak zwiększyć sprzedaż swoich produktów?

W dzisiejszych czasach posiadanie sklepu internetowego to nie tylko wygodna forma sprzedaży, ale także konieczność w konkurencyjnym świecie biznesu. Jednakże, samo posiadanie sklepu internetowego nie gwarantuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV