Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hamowanie na rynku pracy. Liczba ofert cały czas spada

Fot. Adobe Stock

Na Warmii i Mazurach spada liczba ofert pracy. Bezrobocie natomiast jest wyższe od średniej krajowej o nieco ponad 3 procent.

W ciągu całego minionego roku do urzędów pracy w regionie wpłynęło 38 tysięcy ofert – to o 13 procent mniej niż w roku poprzednim.

Ta tendencja jest negatywna. Chcą znaleźć jakieś pozytywy, warto zwrócić uwagę, że prawie 74 procent ogółu ofert zgłoszonych do Powiatowych Urzędów Pracy to oferty niesubsydiowane, czyli oferty z rynku, nie wspomagane środkami z Funduszu Pracy tylko pochodzące od przedsiębiorców.

– mówił Bartosz Szurmiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

W 2023 roku firmy w regionie zwolniły, w procesie zwolnień grupowych, w sumie 920 pracowników, czyli prawie 90 procent więcej niż w roku 2022, kiedy zwolniono 435 osób.

Niepewna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja spowodowały, że firmy redukowały zatrudnienie, obawiały się ponoszenia dodatkowych kosztów

– tłumaczył Szurmiński.

Z najnowszych danych wynika, że stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wyniosła na koniec minionego roku 8,2 procent i była o nieco ponad 3 procent wyższa od średniej krajowej. Najmniejsze bezrobocie jest wciąż w Olsztynie – wynosi 2 procent, a najwyższe w powiatach przygranicznych – bartoszyckim 17 procent i w kętrzyńskim prawie 16 procent.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w praca, bezrobocie, oferty
Pomagają osobom niepełnosprawnym. Kętrzyn stworzył zakład aktywności zawodowej

W Kętrzynie uroczyście zaprezentowano Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej. To pierwsze takie miejsce w powiecie, które ułatwia osobom z niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy i rozwój zawodowy....

Zamknij
RadioOlsztynTV