Grzejniki – czym kierować się podczas ich wyboru?
Elektryczne wymienniki cieplne stanowią niezbędny element wyposażenia domów, w których brakuje systemu centralnego ogrzewania. Ich ogromnymi zaletami są efektywność działania, łatwość montażu i różnorodność. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie przed zakupem?
Grzejniki na prąd – niezbędne w domach i mieszkaniach bez ogrzewania centralnego
Elektryczne wymienniki cieplne, czyli tzw. grzejniki, to urządzenia służące do efektywnego zwiększania temperatury otoczenia. W porównaniu do wariantów typu woda-powietrze i para-powietrze (wymagających podłączenia do centralnego systemu ogrzewania) do ich sprawnego działania wystarcza dostęp do prądu.
Są one łatwe do zamontowania, bo trzeba tylko podłączyć je do zasilania i położyć w docelowym miejscu, a przy tym łatwe w transporcie. Stanowią więc doskonały wybór m.in. dla osób często zmieniających swoje miejsce zamieszkania. Zwykle cechują się też kompaktowymi rozmiarami – małe modele mieszczą się m.in. na biurkach i półkach.
Elektryczne kaloryfery to praktyczne i efektywne rozwiązania dla wszystkich potrzebujących dodatkowego, taniego w użytku źródła ciepła. Budżetowe warianty są dostępne do nabycia w cenie ok. 200 zł.
Grzejniki elektryczne – popularne rodzaje
Elektryczne wymienniki cieplne dzielą się na kilka różnych typów w zależności od mechanizmu ich działania oraz ogólnego przeznaczenia.
Szczególnie dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się grzejniki konwektorowe. Zasysają one zimne powietrze, które zostaje ogrzane w ich wnętrzu, a następnie oddane z powrotem na zewnątrz. Są stosunkowo ciche oraz bezpieczne w użytku, a do tego charakteryzują się szybkim rozpoczęciem procesu grzewczego.
Alternatywę dla wymienników cieplnych konwektorowych stanowią przede wszystkim grzejniki olejowe. Zwiększają one temperaturę otoczenia za pomocą umieszczonego w ich wnętrzu tłustego płynu, który rozgrzewany jest przez elementy grzewcze. Za ich ogromną zaletę trzeba uznać to, że nie generują żadnego hałasu oraz oddają ciepło nawet przez kilka godzin po wyłączeniu.
Oprócz tego dostępne pozostają grzejniki ceramiczne. Są one pokryte szybko nagrzewającą się ceramiką, energooszczędne oraz kompaktowe. Bywają chętnie wybierane głównie przez konsumentów, którym zależy na aspekcie wizualnym.
Nowoczesne grzejniki pokojowe – czym kierować się podczas ich wyboru?
Który wymiennik cieplny wybrać do domu lub mieszkania? To zależy. Ostateczną decyzję należy uzależnić od kilku czynników.
Osoby zainteresowane kupnem kaloryfera powinny zwrócić szczególną uwagę na:
- moc;
- efektywność energetyczną;
- mechanizm działania;
- bezpieczeństwo użytkowania;
- design.
Przykładowo za dobre grzejniki łazienkowe powszechnie uznaje się warianty ceramiczne. Zachwycają swoim wyglądem i zwykle pasują estetycznie do wystroju tego pomieszczenia, a ponadto niestraszna im odrobina wilgoci w powietrzu.
Grzejnikami pokojowymi można określić wymienniki cieplne konwektorowe. To dlatego, że są urządzeniami bezpiecznymi w użytku, dzięki czemu mogą pozostać włączone nawet podczas snu.
Warianty olejowe nadają się przede wszystkim do ogrzewania dużych pomieszczeń użytkowych, m.in. garaży i piwnic. Są lekkie i małe, mieszczą się więc nawet w ciasnych kątach.
Tanie grzejniki pokojowe – gdzie ich szukać?
Konsumenci poszukujący budżetowych opcji kaloryferów powinni sprawdzić modele Ravanson CH-9000W, Raven EGK002B oraz Sencor SCF 2001.
Pierwszy i drugi są w stanie zapewniać dwa poziomy mocy (odpowiednio 1200 W i 2000 W oraz 750 W i 1500 W), a trzeci aż trzy (750 W, 1250 W i 2000 W). To modele konwektorowe, idealne do umieszczenia m.in. w salonach i sypialniach. Wszystkie z nich zostały wyposażone przez producenta w zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Takich wymienników cieplnych – dostępnych w niskich cenach – warto szukać przede wszystkim w sklepach internetowych. Ich klienci zwykle mogą liczyć na rabaty, wysyłkę do domu i różnorodność wyboru.
Podczas wyboru elektrycznych kaloryferów należy kierować się ich mechanizmem działania, wyglądem zewnętrznym i tym, gdzie zostaną umieszczone. Oprócz tego zakup warto dopasować do własnego budżetu.
Artykuł sponsorowany