Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Grzegorz Smoliński: Jeżeli przedsiębiorca nie jest zainteresowany Specjalną Strefą Ekonomiczną, to powinien zmienić księgowego
Trzeba stawiać na przyszłościowe inwestycje – mówił w Porannych Pytaniach prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński.
W życie weszły przepisy, na mocy których Polska jest traktowana jako jedna wielka specjalna strefa ekonomiczna. Jak powiedział Grzegorz Smoliński zmiany oznaczają znaczące wsparcie zarówno dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i wielkiego kapitału.
Zgodnie ze starymi przepisami specjalne strefy ekonomiczne miały przestać istnieć od 31 grudnia 2026 roku. Dzięki ustawie o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie 30 czerwca tego roku, obszar całego kraju będzie możliwy do zagospodarowania w strefie ekonomicznej (…) Mamy nową ustawę jesteśmy uzbrojeni w nowe przepisy i możemy zawierać długoterminowe umowy (…) Stawiamy na innowacyjność inwestycji, na współpracę ze szkolnictwem branżowym i tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy.
Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podkreślał, że trzeba stawiać na przyszłościowe inwestycje. W tej chwili część branż jest wykluczona z pomocy strefowej. Grzegorz Smoliński zachęca przedsiębiorców do kontaktu i kosultacji z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Będziemy tworzyć nową rzeczywistość gospodarczą. To jest przełomowa ustawa. Do tej pory strefy mogły obejmować 25 tysięcy hektarów. Było ich czternaście. Teraz cała Polska będzie objęta możliwością funkcjonowania w strefie ekonomicznej. Jest duży nacisk na wsparcie małych. Po raz pierwszy pojawia się kategoria mikro firm.
W całym kraju są 122 miasta zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą.
Niestety nie jest to powód do dumy, ale w pierwszej dziesiątce są dwa miasta z województwa warmińsko-mazurskiego. Na dalszych miejscach tej listy nie jest lepiej.
W ciągu 2 lat i 5 miesięcy Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczne wydała zezwolenia na ponad 2 miliardy.
W tym roku wydaliśmy dziewięciu przedsiębiorstwom 11 zezwoleń na 152 miliony złotych (…) Osiem z tych przedsiębiorstw to polski kapitał, dziewiąte to kapitał niemiecki (…) Jeśli chodzi o ten rok to jeden z najlepszych wyników w historii strefy. Od 2 lipca zeszłego roku nie mieliśmy możliwości włączania gruntów prywatnych do strefy. Nowa ustawa daje możliwość wydawania zezwoleń, które teraz nazywać się będą decyzjami o wsparciu.
Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Grzegorzem Smolińskim
Redakcja: BSChromy