Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Grzegorz Kierozalski: Polska żywność ma być zdrowa, oznaczona i wspierana przez państwo
Jutro Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zaprezentują nowy plan dla wsi. Składa się z ośmiu punktów, które mają sprawić, że rolnictwo będzie bardziej ekologiczne i tańsze. Z tej okazji gościem Porannych pytań był Grzegorz Kierozalski, dyrektor olsztyńskiego oddziału terenowego KOWR.
Program przewiduje m.in. zwiększenie dofinansowania do paliwa rolniczego. Oznacza to, że powiększy się pula limitów paliwowych, za które rolnik otrzyma zwrot akcyzy.
Obecnie państwo zwraca za 86 litrów na każdy hektar. Ta kwota zostanie zwiększona do 100 litrów. Jednocześnie będzie wprowadzona nowa rzecz. Do każdej dużej jednostki przeliczeniowej, czyli np. krowy o wadze 500 kg albo ich pochodnych – to zależy od tabel UE, będzie dokładane do 30 l i zwrot akcyzy.
Dyrektor KOWR przyznał, że będzie to zupełnie nowa i bardzo ważna kwestia. Producenci zwierząt hodowlanych otrzymają ogromne wsparcie.
Kolejnym pomysłem jest utworzenie krajowej grupy spożywczej. Ma przede wszystkim reagować na rynkach hurtowych – wyjaśniał Grzegorz Kierozalski.
Mamy sytuacje, w których rynki hurtowe zostały wykupione przez obcy kapitał. Są podejrzenia, że posługują się zmową monopolistyczną. Minister skierował prośbę do odpowiednich urzędów o sprawdzenie tego. Tak naprawdę rynki hurtowe decydują o opłacalności produkcji. Dlatego państwo musi mieć instrumenty wpływania na cenę na rynkach hurtowych. Takim instrumentem ma być krajowa grupa spożywcza.
Oprócz tego zostanie wdrożone bezpośrednie wsparcie rolniczego handlu detalicznego. Według gościa Porannych pytań jest to szansa dla rolników, którzy byli wypierani z rynku detalicznego. – W tym programie rolnik będzie mógł sprzedać swój produkt w detalu za kwotę do 40 tysięcy. To mogą być produkty nieprzetworzone jak i przetworzone np. ogórki kiszone. Mogą być sprzedawane nie tylko na rynku, ale również do szkół, przedszkoli, stołówek i restauracji. Do 40 tysięcy złotych jest to kwota nieopodatkowana. Powyżej 40 tys jest to niski 2% podatek.
Jednym z pomysłów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest wzmocnienie polskiej marki.
Chcemy, żeby żywność wysokiej jakości była oznaczana. Jako KOWR mamy duże środki na promocję polskiej żywności, budujemy kanały dystrybucji. Kupujący musi wiedzieć, że żywność jest naprawdę ekologiczna, że nie są to tylko nieumyte ziemniaki. Stąd produkty będą oznakowane już na poziomie producenta.
W Porannych pytaniach rozmawiano także o wsparciu producentów, którzy rezygnują z hodowli świń oraz przeciwdziałaniu suszy.
Posłuchaj całej rozmowy z Grzegorzem Kierozalski
Redakcja: A. Podbielska