Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków [ZDJĘCIA]
W tym roku niespodzianki na polach Grunwaldu nie było. Zjednoczone wojska polsko-litewskie rozgromiły rycerzy Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji wielkiej bitwy z 1410 roku uczestniczyło około 1200 rekonstruktorów. Według wstępnych szacunków policji widowisko obejrzało ok. 40 tys. widzów.
Tegoroczna inscenizacja rozpoczęła się napadem Krzyżaków na przygraniczne wsie i rozesłaniem przez króla Władysława Jagiełłę wici wzywających rycerstwo na wyprawę wojenną. Widzowie, jak zawsze, mogli zobaczyć moment wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie, śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena czy zdobywanie krzyżackich taborów na koniec bitwy.
Organizowana po raz 26. inscenizacja zwycięskiej bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim, stoczonej 15 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldu, jest największym średniowiecznym widowiskiem historycznym w kraju. Co roku przyciąga członków bractw rycerskich w całego świata.
Inscenizacja była głównym wydarzeniem trwających do niedzieli Dni Grunwaldu. Rekonstruktorzy mieszkali w obozowisku rycerskim, w którym odtwarzali warunki średniowiecznego życia. Miłośnicy historii mogli oglądać mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, pokazy łucznictwa czy turnieje bardów. Odbywały się warsztaty chorału gregoriańskiego, koncerty muzyki dawnej i msze w średniowiecznej oprawie. W sobotę odbył się też Apel Grunwaldzki z udziałem przedstawicieli regionalnych władz, wojska i harcerzy.
Od godziny 13 na antenie Radia Olsztyn relacjonowaliśmy wydarzenia z pól Grunwaldu. Robert Lesiński rozmawiał z organizatorami, rekonstruktorami i turystami.
Posłuchaj wypowiedzi
Bitwa pod Grunwaldem. Ważne informacje dla kierowców i pieszych
Autor: Ł. Sadlak
Fot. P. Getka/T. Waszczuk