Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Gniazda na specjalnych platformach. Komu będą służyły?
Bociany odleciały na zimę, ale już przygotowywane są miejsca ich wiosennego gniazdowania. Dzięki temu będą mogły rozpocząć przyszłoroczny sezon lęgowy w nowych gniazdach, osadzonych na specjalnie przygotowanych platformach.
W pierwszej kolejności powstały tam, gdzie konieczne było przeniesienie ich dotychczasowego miejsca lęgowego lub utworzenie nowego. Duża część gniazd bociana białego znajduje się na dachach budynków. Prowadzone remonty i zmiana pokryć dachowych ograniczają miejsca lęgowe tego gatunku, a w konsekwencji – jego liczebność. Dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zamontowała 29 specjalnych platform pod gniazda.
Każdego roku napływają zgłoszenia przypadków losowych takich jak: spadek gniazda w wyniku przeciążenia, czy też pękające mury budynków i uszkodzenia konstrukcji dachu spowodowane ciężarem bocianiego gniazda, co stwarza duże zagrożenie bezpieczeństwa. W związku z tym RDOŚ przygotowała 29 alternatywnych miejsc gniazdowania. Są to słupy z platformami wypełnionymi materiałem gniazdowym. Platformy umieszczono także na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych
– wyjaśniła Justyna Januszewicz, rzeczniczka dyrekcji.
Prace były prowadzone w całym województwie warmińsko-mazurskim, zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Bociany białe podlegają w Polsce ścisłej ochronie i należą do gatunków wymagających tzw. ochrony czynnej. Pierwsze powracające z zimowisk osobniki mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich wczesnowiosenny przylot przypada najczęściej na drugą połowę marca i pierwszą połowę kwietnia.
Samiec oznajmia zajęcie gniazda typowym dla bocianów klekotaniem. Dźwięk ten ma na celu zwabienie samicy, a klekot wydawany w duecie przez ptaki obu płci jest częścią rytuału godowego i ma odstraszać inne bociany, pojawiające się z zamiarem przejęcia gniazda.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Kwiatkowska / M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: K. Ośko