Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Gminy powinny dysponować lokalami zastępczymi. Komu przysługują?
Każda gmina w kraju powinna mieć w swoich zasobach lokale zastępcze – dla mieszkańców, którzy z dnia na dzień mogą stracić dach nad głową. Jest to uregulowane prawnie, ale nie zawsze możliwe do realizacji.
W ostatnich dniach schronienie starszemu małżeństwu musiała zapewnić gmina Szczytno, po tym, jak spłonął dom, w którym mieszkało.
Takie mieszkania każda jednostka samorządu terytorialnego powinna mieć w swoich zasobach na takie różne nieszczęśliwe wydarzenia. A czy wszystkie gminy posiadają i mają do swojej dyspozycji, nie wiem. Jest to problem. Jest dużo osób potrzebujących pomocy. Być może takie mieszkania są, ale są zajęte, na bieżąco zagospodarowane i może nie być wolnego mieszkania
– powiedziała Ewa Zawrotna, zastępca wójta gminy Szczytno.
Pożar doszczętnie strawił dach domu w Olszynach, a jego wnętrze podczas gaszenia zostało mocno zalane wodą. Małżeństwo przez najbliższy rok będzie mogło mieszkać w gminnym lokum. Otrzyma także finansowe wsparcie od gminy na remont domu. W pomoc zaangażowali się także okoliczni mieszkańcy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: L. Tekielski
Redakcja: K. Ośko