Gietrzwałd zainaugurował ogólnopolską akcję „Różaniec do granic nieba”. To odpowiedź na sytuację w Polsce i na świecie
Msza święta z sanktuarium w Gietrzwałdzie otworzyła wydarzenie pod nazwą „Różaniec do Granic Nieba”. To kontynuacja modlitewnej inicjatywy „Różaniec do Granic” oraz odpowiedź na trudną sytuację Polski i świata.
Mszę celebrował metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński. Potem odbyło się czuwanie modlitewne. W tym roku uczestnicy przez 8 dni będą modlić się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego.
W homilii mszy świętej odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, inaugurującej akcję modlitewną Różaniec do Granic Nieba, metropolita warmiński mówił, że człowiek, który patrzy i rozumuje czysto po ludzku, traktuje cierpienie jako antywartość i go unika, ponieważ nie umie mu nadać sensu. Sens ten potrafi nadać jedynie Bóg. W Jego logice jest możliwe bycie szczęśliwym, gdy się cierpi.
Jak mówił arcybiskup Józef Górzyński, doświadczają tego ci, którzy otwierają się na Boga i przyjmują dar spojrzenia w sposób boży na świat i drugiego człowieka.
Nikt, kto tą łaską nie będzie dotknięty, nie będzie miał tej umiejętności postrzegania błogosławionych, szczęśliwych, o których mówi Chrystus Pan i tym bardziej nie będzie potrafił podjąć tej postawy
– powiedział metropolita warmiński i dodał
Możemy pozostać na płaszczyźnie jakiegoś altruizmu, filantropii, ale nie miłości bliźniego, która właśnie objawia się w tym, że potrafimy dostrzec sens trudu, cierpienia, bólu. (…) Nie z nas, z Boga jest ten dar.
– zauważył arcybiskup Józef Górzyński.
Uroczysta Msza święta w Gietrzwałdzie zainaugurowała oficjalnie 8-dniową akcję modlitewną Różaniec Do Granic Nieba. Jest ona kontynuacją modlitewnej inicjatywy sprzed 3 lat oraz odpowiedzią na obecną sytuację Polski i świata.
W tym roku uczestnicy akcji modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. Różaniec Do Granic Nieba ma być też modlitwą pokutną za wszystkie grzechy i zaniedbania przeciwko życiu. Organizatorzy zachęcają do podejmowania wspólnej modlitwy w domach oraz w parafiach, lub jeśli tam nie można, także w innych miejscach: przydrożnej kaplicy, pod krzyżem, w salce katechetycznej czy w hali sportowej.
Różaniec Do Granic Nieba potrwa do 8 listopada.
Na stronie rozaniecdogranic.pl będą dostępne transmisje z czuwania i modlitwy.
Transmisja jest dostępna także na portalu polskieradio.pl
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR