Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
„Gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestaje działań wojennych”. Jak wygląda sytuacja w Ukrainie?
– Rosja nie zaprzestaje działań wojennych podczas negocjacji pokojowych – napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przekonując do większych dostaw broni dla jego kraju i nakładania kolejnych sankcji na Kreml.
Podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestała działań wojennych. Istotne jest, aby partnerzy nadal dostarczali Ukrainie więcej broni i nakładali dalsze sankcje na Rosję. Im silniejsza jest Ukraina, tym lepsze porozumienie możemy osiągnąć dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy
– przekonywał Kułeba.
While negotiations continue, Russia has not ceased hostilities. It is crucial that partners continue to provide Ukraine with more arms and apply more sanctions on Russia. The stronger Ukraine is, the better agreement we can achieve for the sake of Ukraine’s and Europe’s security.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 30, 2022
– Działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie noszą znamiona zbrodni wojennych – oświadczyła w środę Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, przemawiając do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.
Ukraińskie miasta zostały zbombardowane z powietrza i poddane ciężkiemu ostrzałowi artyleryjskiemu podczas trwającej od pięciu tygodni inwazji Rosji na Ukrainę. Zabijano cywilów w czynach, które mogą stanowić zbrodnie wojenne
– powiedziała Bachelet.
Domy i budynki administracyjne, szpitale i szkoły, stacje wodne i systemy elektryczne nie zostały oszczędzone
– podkreśliła.
Wezwała przy tym Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy.
Bachelet podkreśliła także, iż Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), która ma 60 swoich obserwatorów, zajmujących się prawami człowieka na Ukrainie, zweryfikowało 77 incydentów, w których uszkodzono placówki medyczne, w tym 50 szpitali.
Ataki bez rozróżnienia obiektów są zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne i mogą stanowić zbrodnie wojenne. Masowe niszczenie obiektów cywilnych i duża liczba ofiar wśród ludności cywilnej wyraźnie wskazują, że nie przestrzegano w wystarczającym stopniu podstawowych zasad rozróżnienia, proporcjonalności i ostrożności
– powiedziała.
Zaznaczyła też, że OHCHR otrzymało „wiarygodne dowody” na to, że siły rosyjskie użyły amunicji kasetowej na zaludnionych obszarach Ukrainy co najmniej 24 razy. OHCHR prowadzi także dochodzenie w sprawie rzekomego użycia amunicji kasetowej przez stronę ukraińską.
Gra pozorów Rosji
Deklaracja o wycofaniu wojsk rosyjskich z rejonu Kijowa jest grą pozorów: sugeruje, że Kreml zmienił stanowisko co do operacji wojskowej – oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 34 dniach inwazji. Ma to zapewne zniechęcić Zachód do wprowadzania kolejnych restrykcji.
Następna pauza w negocjacjach będzie przez Rosjan wykorzystana do rotacji jednostek, dostaw amunicji i zaopatrzenia – oceniają autorzy analizy: Andrzej Wilk i Piotr Żochowski. Potwierdzają to informacje przekazywane przez Pentagon i ukraiński Sztab Generalny, który 30 marca donosił o walkach w rejonie Buczy i Hostomla oraz ostrzałach Irpienia.
This is how #Irpen, liberated from the invaders, looks like. pic.twitter.com/TwqBxoFVmp
— NEXTA (@nexta_tv) March 30, 2022
Siły najeźdźcy kontynuują uderzenia rakietowe na ukraińskie składy paliw i obiekty wojskowe. Oznacza to, że Kreml nadal będzie wykorzystywał czynnik militarny jako narzędzie negocjacyjne mające pogłębić kryzys gospodarczy i przyśpieszyć ustępstwa Kijowa.
Rotacja jednostek i przegrupowania wojsk agresora trwają na wszystkich kierunkach działań i jak dotychczas nie można potwierdzić, by w rejonie Kijowa i Czernihowa wiązały się z faktycznym zmniejszeniem rosyjskiej obecności wojskowej. Nie wskazują na to trwające walki i ostrzał pozycji ukraińskich ani rozbudowa zaplecza w strefie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na północ od stolicy. W ostatnich dniach strona ukraińska informowała nie tylko o tworzeniu tam składów amunicji, lecz także o przeniesieniu z Białorusi dowództwa zgrupowania 35. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego i wysuniętego dowództwa wchodzącej w jej skład 38. Brygady Zmechanizowanej.
Choć można liczyć się z ograniczeniem aktywności militarnej najeźdźcy na północy Ukrainy, nie należy się spodziewać wycofania stamtąd jednostek i oddania przeciwnikowi zajętych terenów bez walki – zaznaczają eksperci.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy kolejną dobę informuje o rotacji pododdziałów armii wroga – 4. Bazy Wojskowej (BW) z Osetii Południowej (trzy batalionowe grupy taktyczne – BGT; łącznie 1200 żołnierzy) i 7. BW z Abchazji (dwie BGT; 800 żołnierzy). Kontynuowane ma być zwożenie amunicji do polowych magazynów w strefie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Agresor ponoć wciąż ma problemy z dyscypliną i uzupełnianiem strat oraz przywracaniem do stanu sprawności technicznej uzbrojenia do tej pory zmagazynowanego.
Rosjanie ostrzeliwują budynki Czerwonego Krzyża
Magazyn Czerwonego Krzyża w centrum Mariupola został zaatakowany co najmniej dwa razy przez rosyjskie naloty powietrzne – podało w środę CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies. Informacje te potwierdził na Telegramie broniący Mariupola pułk Azow.
Według CNN północna część magazynu została trafiona przez Rosjan między 19 a 22 marca, a przeciwległy kraniec budynku został zaatakowany między 23 a 26 marca.
Nie mamy swojego zespołu na miejscu, więc nie mamy informacji o potencjalnych ofiarach lub zakresie szkód. Mogę potwierdzić, że wcześniej rozdaliśmy wszystkie zapasy pomocy, które były w magazynie
– powiedział rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Jason Straziuso.
To kolejna zbrodnia wojenna armii rosyjskiej zgodnie z rzymskim statutem Międzynarodowego Trybunału Karnego i rażące naruszenie konwencji genewskich z 1949 r.
– powiedziała Ludmyła Denisowa, komisarz ukraińskiego parlamentu ds. praw człowieka.
This is what Putin thinks the #Russian world should looks like. Drone footage shot in the destroyed city of #Mariupol. pic.twitter.com/Y8Xple2SIp
— NEXTA (@nexta_tv) March 30, 2022
Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski