Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fragment ścieżki Green Velo pod lupą. „W niektórych miejscach wygląda jak dżungla”

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

Mieszkańcy Korsz skarżą się na utrzymanie odcinków trasy rowerowej, z której chcą, ale jak mówią, nie mogą korzystać. Chodzi o szlak Green Velo, który pod koniec 2015 roku został oddany do użytku jako największa, rowerowa inwestycja w kraju.

Cała trasa liczy 2 tysiące kilometrów i przebiega przez 5 województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W naszym regionie powstało prawie 400 kilometrów, wśród nich odcinek z Korsz do miejscowości Drogosze i dalej do Barcian. Pan Krzyszof, który się z nami skontaktował mówi, że to 40 kilometrów, miejscami przypominające dżunglę. W asfalcie są też dziury, z których wyrastają rośliny, nawet małe drzewa. Pan Krzysztof co roku interweniuje w sprawie uciążliwości, ale jak mówi – po oddaniu szlaku użytkownikom – trudno znaleźć odpowiedzialnych za utrzymanie Green Velo.

W mediach szlak jest promowany jako atrakcja turystyczna, a w rzeczywistości to zagrożenie dla rowerzystów – mówi pan Krzysztof. Marcin Galibarczyk, dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie opóźnienia w koszeniu trasy tłumaczy pandemią. Mówi też o złożonym zarządzaniu szlakiem. To projekt, którym dziś zarządza kilkunastu partnerów, za utrzymanie drogi ma odpowiadać natomiast właściciel terenu przez który przebiega i właśnie to – jak tłumaczy Galibarczyk – ma często powodować opisywane problemy. W sprawie odcinka z Korsz do Barcian dyrektor podjął interwencję, jak nam przekazał problem ma być rozwiązany w ciągu kilkunastu dni.

Szlak Green Velo powstał za unijne środki. W sumie prawie 300 mln złotych. Projekt zakładał funkcjonowanie trasy przez 5 lat, czyli do maja 2021 roku.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

Fot. Nadesłane przez Słuchacza

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Urząd Marszałkowski, trawa, ścieżka rowerowa, Green Velo
„Rowerzystów także obowiązują przepisy ruchu drogowego”. W ostatnim czasie w Elblągu doszło do kilku wypadków i kolizji

Policja przypomina - rowerzystów także obowiązują przepisy ruchu drogowego. Także wtedy, kiedy poruszają się przeznaczoną dla nich specjalną ścieżką. W Elblągu w ostatnim czasie doszło do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV