Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg obchodzi kontrowersyjną rocznicę. Co się wydarzyło 10 lutego?

10 lutego przypada 77. rocznica zajęcia Elbląga przez Armię Czerwoną. Walki o miasto zaczęły się 23 stycznia, a 2 lutego zmasowany ogień zniszczył zabudowę starego i nowego miasta. Szacuje się, że w wyniku działań wojennych życie straciło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, większość cywilów.

Do 1965 roku nie było wątpliwości, że miasto poddało się 12 lutego. Datę przesunięto o dwa dni z powodów propagandowych, tak, by radzieckie dokumenty zawierały jedną wersję.

Ujednolicano historię, bo rozkaz Stalina o zdobyciu Elbląga był podpisany 10 lutego. Więc wszystkim nakazano, że to jest data oficjalna i nie ma od niej odstępstwa

– tłumaczy historyk, badacz Elbląga z czasów wojny dr Tomasz Gliniecki.

00:00 / 00:00

Pamiątką po tamtym czasie jest ulica 12 Lutego, która pierwotnie upamiętniała dzień zdobycia, czy też jak to się wtedy mówiło – wyzwolenia Elbląga. Jej nazwy nie zmieniono, bo 12 lutego przypada inna historyczna data. Tego dnia w 1454 roku elblążanie wygnali Krzyżaków z miasta i zaczęli burzyć ich okazały zamek.

Obie historie można znaleźć w podcastach Radia Olsztyn pod hasłem Elbląg 785.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, historia, II wojna światowa, wojna, rocznica, Armia Czerwona
Stabilna sytuacja w Szpitalu Miejskim w Elblągu

Nie ma na razie planów zwiększenia czy zmniejszenia liczby łóżek covidowych w Szpitalu Miejskim w Elblągu. Liczba leczonych tam chorych się zmienia, ale w niewielkim stopniu....

Zamknij
RadioOlsztynTV