Elbląg likwiduje pogotowie socjalne i noclegownię dla osób bezdomnych
Elbląska Rada Miasta zdecydowała o likwidacji Pogotowia Socjalnego, które zajmowało się osobami nietrzeźwymi z miasta i okolicznych powiatów. Pełniło też funkcję noclegowni dla osób bezdomnych, które będąc pod wpływem alkoholu nie mogły być umieszczone w Domu dla Bezdomnych.
Na czas epidemii Pogotowie Socjalne zostało wyznaczone przez wojewodę na miejsce kwarantanny zbiorowej dla chorych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Od początku kwietnia placówka jest nieczynna po tym, jak 70 procent obsady, łącznie z kierownikiem, poszło na zwolnienia lekarskie. Stało się to po tym, jak dyżurni pogotowia odmówili przyjęcia na kwarantannę człowieka, który mógł mieć kontakt z chorym na Covid 19 – wyjaśnia wiceprezydent Elbląga Michał Missan. Inne jednostki pracują bez przeszkód.
Zadania Pogotowia Socjalnego przejęły inne miejskie instytucje i organizacje pozarządowe, a nietrzeźwymi zajmuje się policja. Pogotowie będzie zlikwidowane, mimo, że 9 z 25 radnych było przeciwnych takiej decyzji , a 5 wstrzymało się od głosu. Opozycja chciała przedłużenia prac nad uchwałą i reorganizacji placówki, obawiając się o los pracowników. Chodzi o ich status po przeniesieniu do innych miejskich instytucji- tłumaczy radny PiS Paweł Fedorczyk.
Przypomnijmy, samorządy nie mają obowiązku prowadzenia izb wytrzeźwień czy placówek pełniących taką rolę. Elbląg na Pogotowie Socjalne przeznaczał rocznie milion złotych.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio