Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg 1945

Elbląg w 1945 roku – ulica Dojazdowa. Fot. zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Do 23 stycznia 1945 roku Elbląg właściwie nie był dotknięty II wojną światową. W krótkim czasie Armia Radziecka obróciła miasto w morze gruzów. Dlaczego doszło do plądrowania i zniszczenia miasta?

Elbląg zajmował w niemieckim planie obrony bardzo ważną pozycję. Miasto było dużym ośrodkiem przemysłowym i węzłem komunikacyjnym, korzystnie położonym i przygotowanym do obrony.

Pierwsze oddziały wojsk radzieckich zbliżyły się do Elbląga 23 stycznia 1945 roku. Na czele podążał batalion czołgów pod dowództwem kapitana Gienadija Diaczenki. Wkrótce zaczęły się ciężkie walki o miasto. Militarne zmagania zakończyły się dopiero 10 lutego 1945 roku.

W czasie działań wojennych zniszczona została zabytkowa zabudowa Starego Miasta, dochodziło do mordów ludności cywilnej, demontażu i wywozu maszyn z elbląskich fabryk…

Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Elblągu w 1945 roku przypomina Mira Stankiewicz. Przewodnikami po historii będę: Tomasz Stężała (pisarz i miłośnik historii Elbląga), Tomasz Gliniecki (historyk, dziennikarz i miłośnik historii) i Lech Słodownik (regionalista).

Tragiczne wydarzenia w Elblągu w 1945 roku – posłuchaj
Przygotowała Mira Stankiewicz

 

A co stało się po 10 lutym (Tomasz Stężała) (opis do dźwięku)


Wyzwolenie czy zdobycie (Tomasz Gliniecki)

 

 

 

Elbląg w 1945 roku – ulica Krótka. Fot. zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Elbląg w 1945 roku – stocznie. Fot. zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Więcej w Elbląg, Niedziela odkrywców
Mirosław Siedler rekomendowany na dyrektora teatru w Elblągu

Kandydatura Mirosława Siedlera będzie rekomendowana na dyrektora Teatru Sewruka w Elblągu – tak zdecydowała komisja konkursowa, która oceniła trzech kandydatów. Czy Siedler ponownie zostanie dyrektorem elbląskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV