Eksperci rozmawiali o problemach współczesnej młodzieży
Dyrektorzy szkół, pedagodzy i eksperci od bezpieczeństwa rozmawiali w Olsztynie o problemach i destrukcyjnych zachowaniach dzieci i młodzieży. Wnioski jeszcze przed nami, ale obraz tego z czym mierzy się młode pokolenie nie napawa optymizmem.
Młode pokolenie często nie ma wsparcia w rodzinnym domu oceniła Patrycja Barwińska – wychowawczyni z bursy nr 2 w Olsztynie.
Dzieci są zaniedbane w domach, bo rodzice zajęci są swoimi sprawami i pracą. Z dziećmi, które do nas przychodzą jest czasami różnie. Czują się osamotnione, są przypadki, że sięgają po alkohol czy inne używki. Nie chcą się otwierać. Nakładają rożne maski i jest naprawdę trudno
– stwierdziła.
Kiedy dziecko nie ma wsparcia w domu szuka ujścia emocji poza nim. Najłatwiej znaleźć je w internecie. Zdaniem Zbigniewa Załuskiego, który kierujące wydziałem bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w olsztyńskim starostwie, jednym z największych zagrożeń w sieci jest hejt.
Internet powoduje, że jesteśmy osobami anonimowymi. Możemy zrobić wszystko i czuć się bezkarni. Dochodzi do sytuacji, że dzieci są wyobcowane i stanowią zagrożenie same dla siebie. Często w związku z tym popełniają próby samobójcze
– mówił.
Debata na temat bezpieczeństwa i destrukcyjnych zachowaniach dzieci i młodzieży odbyła się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy