Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Egzamin ósmoklasisty: opowiadanie o spotkaniu z bohaterem lektury lub rozprawka o przyjaźni

Fot. PAP/Lech Muszyński

„Zemsta” Aleksandra Fredry i motyw przyjaźni w wypracowaniu. Ósmoklasiści pisali dziś test z języka polskiego. Był to pierwszy dzień tego egzaminu.

W całym kraju podchodzi od niego ponad 500 tysięcy uczniów, z czego ponad 18 tysięcy w województwie warmińsko-mazurskim.

Egzamin z języka polskiego składał się z dwóch części. Uczniowie musieli rozwiązać test składający się z zadań zamkniętych i otwartych i napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów – rozprawkę lub opowiadanie.

Akurat wczoraj powtarzałem „Zemstę” więc było bardzo łatwo (…) Opowiadanie było o tym, że spotyka się bohatera danej lektury obowiązkowej i trzeba opisać wydarzenie, które skłaniało do refleksji, że przyjaźń jest czymś ważnym. Rozprawka, którą pisałem była na temat „przyjaźń pomaga w trudnych sytuacjach” (…) Było bardzo łatwe i nie wiem dlaczego się tak stresowałam.

00:00 / 00:00

Po dwóch godzinach nastroje uczniów wychodzących z sali egzaminacyjnej były bardzo dobre.

Było w miarę dobrze (…) Trochę się stresowałem jeszcze na początku, ale jak usiadłem było okej (…) Wydaje mi się, że jest dobrze. Pierwszy raz tak dużo napisałem (…) Chyba będzie dobrze (…) Ja na początku myślałam, że w ogóle nie będę się stresować, ale trochę się stresowałam i trochę mnie głowa bolała (…)

00:00 / 00:00

W całym kraju podeszło do niego ponad 7 tysięcy uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w ich kraju.

Rocznik, który teraz przystępuje do egzaminu nie miał łatwych przygotowań, bo ostatnie dwa lata wiązały się z nauką zdalną – zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie Iwona Jasińska.

Wszystko zależy od tego jak każdy dzieciak wykorzystał szansę, która została mu dana. Natomiast nie ukrywajmy, że okres pandemii i kilka miesięcy w zamknięciu przebiegało bardzo różnie. W tej chwili sytuacja jest na tyle stabilna, że dzieciaki włożyły w przygotowanie do egzaminów bardzo dużo pracy i będziemy to obserwować.

00:00 / 00:00

Egzamin został dla nich specjalnie uproszczony. Polecenia są w języku ukraińskim, ale odpowiadać muszą się już po polsku – zaznaczał warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski chwilę przed rozpoczęciem egzaminu.

Mają znacznie wydłużony czas pracy w porównaniu z uczniami z Polski. Do dyspozycji są słowniki polsko-ukraińskie i pomoc nauczycieli specjalistów, psychologów i pedagogów. Mają pewne ułatwienia, ale treści zadań są takie same jak dla uczniów polskich.

00:00 / 00:00

Uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do tekstów zamieszczonych w arkuszu tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry, drugi to fragment tekstu Andrzeja Kojdera „Pochwała przyjaźni”.

Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego”.

Drugi temat brzmiał: „Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową”.

Jutro egzamin z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Wprawdzie egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale to ważny test, który ma wpływ na dalszą edukację. Zdobycie odpowiedniej liczby punktów otwiera drzwi wymarzonej szkoły średniej.

Pierwszy taki w życiu. Rozpoczął się egzamin ósmoklasistów

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, egzamin, nauka, Ukraińcy, ósmoklasiści, rozprawka
Pierwszy taki w życiu. Rozpoczął się egzamin ósmoklasistów

Dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin...

Zamknij
RadioOlsztynTV