Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

„E-galeria”. Projekt Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej

Polska Fundacja Paraolimpijska realizuje projekt „E-galeria” prezentując w przestrzeni wirtualnej aktywność osób z niepełnosprawnościami oaz wydawnictwa do nich skierowane. W związku z realizacją projektu zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne poświęcone paraolimpijczykom, otwarta zostanie galeria zdjęć (podczas otwarcia spotkanie z najlepszymi polskimi sportowcami niepełnosprawnymi) udostępniony zostanie także publicznie audiobook wydawnictwa alfabetem Braille`a „Niewidzialny Wszechświat”.

Film „Turniej”

Zdobył główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych w Gdyni w kategorii Duch Olimpizmu, pokonując m.in. produkcje Eurosportu, telewizji holenderskiej i portugalskiej. Bohaterami filmu są sportowcy z niepełnosprawnościami: Natalia Partyka – tenisistka stołowa, która w 2008 roku przygotowywała się do pierwszego wspólnego startu zarówno na Igrzyskach Olimpijskich jak i Paraolimpijskich w Pekinie; Sylwester Flis – niepełnosprawny hokeista, mistrz olimpijski (zespół USA) i król strzelców na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sald Lake City, były trener reprezentacji Polski w hokeju na sledgach; Robert Plichta, biegacz klubu Startu Gdańsk i Tomasz Hamerlak, maratończyk z Bielska-Białej.

Przed internetową premiera filmu odbyło się spotkanie z jego pomysłodawcą, Robertem Szajem oraz reżyserem Grzegorzem Nowińskim

Film „Natalia”

Historia początku błyskotliwej sportowej kariery Natalii Partyki, która dzisiaj  jest symbolem światowego sportu. To jedyny sportowiec na naszym globie, który wziął udział zarówno w trzech Igrzyskach Olimpijskich (Pekin, Londyn i Rio de Jaeiro) oraz Igrzyskach Paraolimpijskich (Sydney, Ateny, Pekin, Londyn i Rio de Jaeiro). Natalia Partyka uzyskała już kwalifikację do udziału zarówno w Igrzyskach Olimpijskich jak i Paraolimpijskich w Tokio.  W rywalizacji osób z niepełnosprawnościami, niepokonana od 17 lat.

Film „Mistrzostwa”

Film Michała Juszczakiewicza i Roberta Szaja o Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej na siedząco, które odbyły się w Elblągu w 2014 roku. Przygotowanie tego wydarzenia była wielkim sukcesem organizacyjnym Klubu IKS Atak Elbląg . Film przedstawia przebieg oraz samą organizację wydarzenia. Nigdy jeszcze na taką skalę w Polsce nie zaangażowano tysięcy kibiców, którzy wspierali najlepsze zespoły z całego świata.

„Niewidzialny Wszechświat” Audiobook.

Spotkanie z twórcami i premierowa prezentacja audiobooka, który jest drugim na świecie wydawnictwem dla osób niewidomych i niedowidzących (alfabet Braille`a i druk powiększony) odsłaniającym dla tej grupy odbiorców tajemnice Wszechświata. Autorzy Robert Szaj, prof. Maciej Mikołajewski i Przemysław Rudź wprowadzają czytelników w tajemniczy świat planet, gwiazd, galaktyk i czarnych dziur. Do wydawnictwa tradycyjnego, papierowego dołączona jest także płyta z autentycznymi dźwiękami kosmosu.

Wystawa „Polscy Paraolimpijczycy Droga do Tokio”

To niesamowity zbiór kilkudziesięciu zdjęć, w większości autorstwa Roberta Szaj, którego wspierali także: Adam Nurkiewicz, Lidia Szaj-Śliwka, Jarosław Pastuła i Mariusz Niewiarowski. Fotografie przedstawiają zmagania polskich paraolimpijczyków na najważniejszych zawodach sportowych świata ostatnich 20 la,  a także tegoroczne przygotowania do przełożonych na przyszły rok Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Podczas wirtualnego wernisażu można obejrzeć wszystkie zdjęcia z wystawy.

Projekt wspierany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci” oraz przez Ministerstwo Sportu w ramach Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 r. Projekt realizowany jest pod patronatem Radia Olsztyn.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w projekt, NCK
Prezydent Duda: Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny

- Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV