Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś świętujemy uroczystość Narodzenia Pańskiego. Ta tradycja sięga pierwszej połowy IV wieku
Uroczystość Narodzenia Pańskiego poprzedza Wigilia 24 grudnia. Według chrześcijan jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga.
Pierwsze oficjalne obchody świąt Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono w mszy świętej, którą później nazwano „pasterką”, w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza wigilia i pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki – w zależności od regionalnej tradycji – przynosi: w Polsce centralnej – święty Mikołaj, na Warmii – Gwiazdor, na Pomorzu – Gwiazda, w Wielkopolsce – Aniołek, a na Górnym Śląsku – Dzieciątko Jezus.
W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy