Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś mijają 73 lata od zdobycia Olsztyna przez Armię Czerwoną
W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej dotarli do granic miasta Allenstein. Zdobyli je bez trudu ponieważ miejscowa ludność nie broniła się. Mimo to czerwonoarmiści byli wyjątkowo brutalni: niszczyli, grabili, mordowali i gwałcili bezbronne kobiety.
Według szacunków historyków tamtej nocy zginęło około 4 tysięcy ludzi. Armią Czerwoną dowodził generał Nikołaj Oslikowski. – Wojska radzieckie weszły do Olsztyna z trzech stron – wyjaśnia historyk, profesor Stanisław Achremczyk.
Profesor Stanisław Achremczyk podkreślał, że najbardziej ucierpiała wówczas ludność cywilna. Po zdobyciu Olsztyna zniszczono około 1/3 zabudowy miejskiej.
– Znaczenie daty 22 stycznia 1945 roku w stolicy Warmii i Mazur maleje – ubolewa historyk profesor Stanisław Achremczyk. Jak mówił w Radiu Olsztyn rocznica ta przypomina o końcu administracji niemieckiej w mieście, ale i o przemocy zdobywców na cywilnych ofiarach.
Kiedy zadałem pytanie młodym studentom, z czym kojarzy im się data 22 stycznia. Odpowiedź była prosta – z wybuchem Powstania Styczniowego. Zajęcie Olsztyna przez Armię Czerwoną zeszło na dalszy plan.
Rocznica zdobycia Olsztyna przez Armię Czerwoną przypomina o końcu administracji niemieckiej w mieście, ale i o przemocy zdobywców na cywilnych ofiarach. W reportażu Anny Minkiewicz-Zaremby pt.”Gdyby te meble mogły mówić”, tamte wydarzenia wspominał m.in. Herbert Monkowski.
Cztery miesiące po zajęciu Olsztyna przez Armię Czerwoną, miastem zaczął zarządzać pełnomocnik rządu RP płk Jakub Prawin. Wtedy wysiedlono pozostałą w mieście ludność niemieckojęzyczną.

Armia radziecka zdobywa Allenstein. Reprodukcja z książki „Raptularz miejski. Olsztyn 1945-2005” Bohdana Łukaszewicza
Redakcja: BSChromy/K.Piasecka za archiwum RO
ZOBACZ TAKŻE
Dziś rocznica wydarzeń z 1945 roku: to jedna z najbardziej tragicznych dat w dziejach Olsztyna W PRL 22 stycznia obchodzono jako rocznicę rzekomego "wyzwolenia" Olsztyna. Obecnie […]
75 lat temu Armia Czerwona zajęła niemiecki Elbląg 75 lat temu, 12 lutego 1945 roku, po trzech tygodniach ciężkich walk Armia Czerwona […]
Elbląg wspomina rocznicę ofensywy Armii Czerwonej. Walki obróciły miasto w gruzy 77 lat temu zaczęły się walki o Elbing, dzisiejszy Elbląg. Miasto było […]
Elbląg obchodzi kontrowersyjną rocznicę. Co się wydarzyło 10 lutego? 10 lutego przypada 77. rocznica zajęcia Elbląga przez Armię Czerwoną. Walki o miasto […]