Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś mijają 73 lata od zdobycia Olsztyna przez Armię Czerwoną

Ostatnie Dni Prus Wschodnich 1945

W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej dotarli do granic miasta Allenstein. Zdobyli je bez trudu ponieważ miejscowa ludność nie broniła się. Mimo to czerwonoarmiści byli wyjątkowo brutalni: niszczyli, grabili, mordowali i gwałcili bezbronne kobiety. 

Według szacunków historyków tamtej nocy zginęło około 4 tysięcy ludzi. Armią Czerwoną dowodził generał Nikołaj Oslikowski. – Wojska radzieckie weszły do Olsztyna z trzech stron – wyjaśnia historyk, profesor Stanisław Achremczyk.

Profesor Stanisław Achremczyk podkreślał, że najbardziej ucierpiała wówczas ludność cywilna. Po zdobyciu Olsztyna zniszczono około 1/3 zabudowy miejskiej.

– Znaczenie daty 22 stycznia 1945 roku w stolicy Warmii i Mazur maleje – ubolewa historyk profesor Stanisław Achremczyk. Jak mówił w Radiu Olsztyn  rocznica ta przypomina o końcu administracji niemieckiej w mieście, ale i o przemocy zdobywców na cywilnych ofiarach.

Kiedy zadałem pytanie młodym studentom, z czym kojarzy im się data 22 stycznia. Odpowiedź była prosta – z wybuchem Powstania Styczniowego.  Zajęcie Olsztyna przez Armię Czerwoną zeszło na dalszy plan.

00:00 / 00:00

Rocznica zdobycia Olsztyna przez Armię Czerwoną przypomina o końcu administracji niemieckiej w mieście, ale i o przemocy zdobywców na cywilnych ofiarach. W reportażu Anny Minkiewicz-Zaremby pt.”Gdyby te meble mogły mówić”, tamte wydarzenia wspominał m.in. Herbert Monkowski.

00:00 / 00:00

Cztery miesiące po zajęciu Olsztyna przez Armię Czerwoną, miastem zaczął zarządzać pełnomocnik rządu RP płk Jakub Prawin. Wtedy wysiedlono pozostałą w mieście ludność niemieckojęzyczną.

22 stycznia 1945 roku armia radziecka zdobyła Allenstein.

Armia radziecka zdobywa Allenstein. Reprodukcja z książki „Raptularz miejski. Olsztyn 1945-2005” Bohdana Łukaszewicza

Redakcja: BSChromy/K.Piasecka za archiwum RO

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Allenstein, wojna, Armia Czerwona
„Gietrzwałd” ruszył w Polskę. Pociąg PKP Intercity połączy Olsztyn z Zieloną Górą

Taką nazwę nosi pociąg PKP Intercity relacji Olsztyn - Zielona Góra. Dziś punktualnie o 9.30 wsiedli do niego radni z Gietrzwałdu. W ostatnim wagonie zakończyli sesję...

Zamknij
RadioOlsztynTV