Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś mija rok od wprowadzenia programu 500 plus. Chwali go 77 procent Polaków

Jego skutki to w skrócie poprawa jakości życia rodzin, mniejsze ubóstwo wśród dzieci, mniej osób korzystających z pomocy społecznej i wzrost urodzeń. Zauważalny jest także wzrost konsumpcji związany z lepszą sytuacją finansową rodzin.

Program jest chwalony nie tylko przez większość społeczeństwa, ale i przez wszystkie opcje polityczne, choć każda partia ma pewne zastrzeżenia. Marcin Kulasek, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej twierdzi, że pieniądze trafiają także do tych, którzy nie muszą z programu korzystać i opowiada się za kryterium dochodowym.

00:00 / 00:00

Z kolei premier Beata Szydło przekonuje, że przy ustalaniu kryterium przyznawania pieniędzy rząd opierał się na zaufaniu do społeczeństwa.

Rodzice doskonale wiedzą na co te pieniądze przeznaczyć. Dzięki tym środkom, które w 63 proc. trafiają na polską wieś, zmieniamy Polskę

– dodała premier Szydło.

Warmińsko-mazurski poseł Kukiz’15 Andrzej Maciejewski także zalicza się do grupy, której program 500+ podoba się, ale zaznacza, że nie przełożył się on na oczekiwaną liczbę urodzeń.

00:00 / 00:00

Z  tym argumentem nie zgadza się Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która przekonuje, że rząd spodziewa się poprawy dzietności w dłuższej perspektywie a dane z ostatnich 3 miesięcy są obiecujące.

Dziś premier Beata Szydło, która uczestniczyła w konferencji ” Firmy Rodzinne szansą polskiej gospodarki” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zadeklarowała, że dopóki będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość ten program będzie istniał.

Pieniądze z programu 500+ trafiły do ponad 3 mln 820 tys. dzieci w Polsce. To kwota ponad 21 miliardów złotych. Na Warmii i Mazurach rozdysponowano ponad 850 mln złotych.

 

 

(DGrzym/as)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Andrzej Maciejewski, Beata Szydło, Marcin Kulasek, 500 plus
Andrzej Maciejewski: W relacjach Polska – Rosja mamy epokę lodowcową

Warmińsko-mazurski poseł z ugrupowania Kukiz15 Andrzej Maciejewski, gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn opowiada się za przywróceniem Małego Ruchu Granicznego z obwodem kaliningradzkim. Według posła MRG...

Zamknij
RadioOlsztynTV