Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziesięć przykazań zdrowego mózgu

Fot. PAP Life

Zdrowy sen, trening, nauka nowych rzeczy jak gra na instrumencie czy rozwiązywanie łamigłówek – to zaledwie wstęp do zachowania dobrej kondycji naszego mózgu. Czasem nawet banalnie proste zadania mogą okazać się dla niego skutecznym treningiem.

„Kiedy uczymy się nowych rzeczy i stawiamy przed mózgiem kolejne wyzwania, między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, a co za tym idzie – zupełnie nowe sieci neuronów. Poza tym, w ten sposób stabilizujemy i wzmacniamy połączenia nerwowe już istniejące w naszym mózgu” – wyjaśnia w swojej książce „Mózg ćwiczy” neurolog Kaja Nordengen. Dodaje, że nasz mózg od zawsze lubił wyzwania, choć czasem woli poleniuchować i poszukać nieco łatwiejszej drogi na skróty. Ale nie dajmy się zwieść, pobudzanie mózgu jest niczym trening na siłowni, nie zawsze mamy na niego ochotę, czasem wolimy poleżeć, jednak ostatecznie, systematyczny trening poprawia nasze zdrowie i kondycję. Zatem trening mózgu jest niczym cardio dla naszego ciała.

„Nasz mózg przez cały czas się rozwija. Im częściej z niego korzystamy i stawiamy mu wyzwania, tym lepiej dla niego, ponieważ staje się coraz bardziej wytrzymały” – wskazuje neurolog. Przyznaje, że zanim rzucimy się w wir różnych działań poprawiających jego kondycję, warto zadbać o kilka elementów naszego codziennego stylu życia, które również wpływają na jego formę.

W pierwszej kolejności ekspert podkreśla znaczenie snu. „Sen jest bardzo ważny. Bo niby po co przesypialibyśmy jedną trzecią naszego życia? Konsekwencje niedoboru snu zauważysz bardzo szybko: zbyt mało snu to źle funkcjonujący mózg. W efekcie masz kłopoty z pamięcią i koncentracją, myślisz wolniej niż zwykle” – opisuje ekspert.

Zachęca również, aby systematycznie oddawać się aktywności fizycznej. Trening ciała, to również trening mózgu. „Naukowcy zaobserwowali, że regularne ćwiczenia fizyczne sprzyjają pamięci i uczeniu się, a także zdają się zapobiegać chorobom, które w bezpośredni sposób uszkadzają komórki nerwowe, oraz zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja. Fizyczny trening zwiększa plastyczność mózgu między innymi poprzez stymulowanie tworzenia się nowych naczyń krwionośnych i nowych neuronów” – opisuje neurolog.

Nic tak nie pobudza mózgu do działania jak nauka nowych rzeczy. Zatem chociażby hobbystycznie warto spróbować nauki gry na instrumencie lub pokusić się o naukę języka obcego.

Niebagatelne znaczenie dla zdrowia i kondycji mózgu ma również nasza dieta. „Wiedziałeś, że jedną piątą przyjmowanego przez ciebie pokarmu zużywa mózg. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, czym go karmisz. Wysoko na liście zalecanych produktów znajdują się kwasy omega-3 i tłuste ryby” – zaleca Nordengen. Podkreśla również konieczność spożywania odpowiedniej ilości wody, mózg w 80 proc. składa się właśnie z niej i jest bardzo wrażliwy na odwodnienie.

Ekspert zaleca również wyeliminowanie czynników stresogennych i zadbanie o to, aby tego stresu było jak najmniej. Jednym z zalecanych przez neurolog sposobów na relaks jest porzucenie telewizji na rzecz książek. „Czytanie książek sprzyja wysypianiu się, obniża poziom stresu i wpływa na wzrost empatii. Czytanie zwiększa również nasze rezerwy poznawcze, czyli sprawia, że mózg jest bardziej odporny na choroby” – zaleca.

Mózg uwielbia towarzystwo, a jak podkreśla sama autorka, został on „stworzony do tego, by rozwiązywać problemy wspólnie z innymi”. Chcąc zadbać o zdrowie mózgu, powinniśmy troszczyć się o dobre relacje z innymi ludźmi. Ci, którzy udzielają się towarzysko, nie tylko żyją dłużej, lecz także są w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, a na dodatek demencja daje im się we znaki później niż osobom stroniącym od towarzystwa” – wyjaśnia.

Cóż, ostatnią z udzielanych przez Nordengen radą jest stawianie sobie samemu wyzwań. „Główne przesłanki są takie: mózg lubi, kiedy piętrzą się przed nim trudności. Mniejsze lub większe wyzwania możemy stawiać przed nim codziennie, i to niemal w każdej sytuacji. Dzięki temu więcej się nauczymy, staniemy się bardziej samodzielni i dłużej będziemy cieszyć się sprawnym mózgiem” – pisze neurolog. (PAP Life)

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpoczynek, mózg, sen
Dziesięć przykazań zdrowego mózgu

Zdrowy sen, trening, nauka nowych rzeczy jak gra na instrumencie czy rozwiązywanie łamigłówek - to zaledwie wstęp do zachowania dobrej kondycji naszego mózgu. Czasem nawet banalnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV