Dzień ze sztuką we Fromborku
Dwa istotne wydarzenia artystyczne czekają na mieszkańców Fromborka i okolic.
W piątek (10 maja) o godzinie 12 zostanie otwarta wystawa „Anatomia sacra” z pracami Jana Wasińskiego.
Prezentuje ona „portret” męczeństwa i okaleczonej cielesności świętych męczenników w odsłonie pełnego ekspresji, współczesnego malarstwa inspirowanego zarówno średniowieczną i nowożytną ikonografią sakralną, jak i ikonografią świecką, która od wieku XVI miała istotny wpływ na sztukę religijną.
Dla skontrastowania malarskiej, współczesnej wizji świętych, zostanie zaprezentowana na wystawie kolekcja nowożytnych relikwiarzy z kościołów w Pogorzałej Wsi, Radostowie i Klebarku Wielkim (ukazujących drugi typ portretowania ciała sakralnego, przybierającego formę anatomii „rozczłonkowanej”). Wzoru dla idei męczeństwa świętych dostarczało męczeństwo Chrystusa, stąd w przestrzeni ekspozycyjnej ważną funkcję kreują: XVII-wieczny krucyfiks z kościoła p.w. Trzech Króli w Kolnie oraz współczesne witraże „Korona cierniowa” i „Pięć Ran Jezusa” autorstwa Sławomira Oleszczuka.
Po wernisażu wystawy uczestnicy „Dnia ze sztuką we Fromborku” przeniosą się się do wieży Radziejowskiego, w której o godzinie 14 zakończona zostanie inna ciekawa wystawa – The Map Project.
W projekcie chorwackiej artystki Istry Toner twórcy z różnych krajów badali znaczenie miejsca, o którym mówili DOM – jego geografię, kulturę i historię. Na wystawie prezentowanych jest 8 map: ze Szkocji, Słowenii, Kosowa, Australii, Anglii, Czarnogóry, Chorwacji, a także mapa Warmii. Projekt warmiński stworzyły: Iwona Bolińska-Walendzik, Teresa Andruszkiewicz, Krystyna Ciszkiewicz, Bogusława Dziuban, Krystyna Kurgan, Magdalena Lipka, Danuta Nowicka, Danuta Michałowicz, Bożenna Saniewska, Elżbieta Suchowiecka, Janina Zalewska. Herby warmińskich miast wykonanych techniką batiku łączy tkany pas przedstawiający pejzaż.
Każda grupa artystów wykonała mapę tekstylną o wymiarach 1,5 x 1,5 m. Zostały w nich użyte lokalne materiały, dla których było to zazwyczaj ponowne wykorzystanie. Projekt był wystawiany w krajach partnerskich od 2014 r. Wspierany jest przez lokalne organizacje i instytucje edukacyjne i kulturalne.
Patronem medialnym Dnia ze Sztuką jest Radio Olsztyn.
Redakcja: K. Ośko