Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzieci Polonii z Irlandii, Ukrainy i Litwy uczą się matematyki na UWM w Olsztynie

Dzieci „łamały głowy” na zajęciach z matematyki na UWM w Olsztynie, fot. Maja Kwiatkowska

Polonijne dzieci z Irlandii, Ukrainy i Litwy wypoczywają w Polsce, jednocześnie ucząc się matematyki. W środę wzięły udział w konkursie „Z matematyką przez świat” współorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnotę Polską i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Pobyt dzieci na obozie edukacyjno-rekreacyjnym to kontynuacja projektu „Lato z Polską”, organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, lokalne samorządy i współfinansowanego przez Senat RP.

Dzieci z Litwy, Ukrainy i Irlandii razem z polskimi rówieśnikami brały udział w II etapie konkursu matematycznego organizowanego na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dziekan wydziału prof. Jan Jakóbowski ma nadzieję, że  być może część z tych dzieci za kilka lat wróci  na studia.

Robimy wszystko, by przekonać młodzież, że warto lubić i studiować matematykę. Chodzi o to, by przełamać stereotyp, że matematyka jest trudna. To błędne pojęcie, które jako slogan jest powtarzane. Niepotrzebnie, bo wówczas zniechęca się młodzież.

Profesor  dodał, że po pierwszych zajęciach wykładowcy z wydziału ocenili, że dzieci prezentują  wysoki poziom,  są dobrze przygotowane i lubią matematykę.

To już kolejny przyjazd dzieci polskiego pochodzenia na Warmię i Mazury. Latem na podobnym obozie wypoczywały  dzieci z Kazachstanu, Łotwy, z Rosji m.in. z okręgu moskiewskiego i Syberii oraz z Ukrainy.  Bawiąc się i zwiedzając  poznawały historię i kulturę Polski, zwiedzając m.in. Frombork, Malbork, Pola Grunwaldzkie, Warszawę  Toruń.

Jak mówią organizatorzy, znajomość języka polskiego wśród polonijnych dzieci jest różna, niektóre mówią świetnie po polsku, inne tylko rozumieją. Pobyt w kraju rodziców i dziadków to także dla nich nauka i sposób na utrwalenie języka polskiego.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

Autor: M.Kwiatkowska/PAP
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, matematyka, polonia
Collegium Medicum UMW rozpoczęło rok akademicki. Na wydziale kształci się 300 studentów

 Olsztyński Wydział Nauk Medycznych powstał 10 lat temu na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim. Rok później uruchomiono Wydział Lekarski, a siedem lat temu przyjęto pierwszych zagranicznych studentów,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV