Droga S16, czternasta emerytura i migranci na granicy z Białorusią tematami audycji My, Wy, Oni
W poniedziałkowej audycji publicystycznej My Wy Oni gościliśmy polityków z regionu.
Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:
- Rafał Ryszczuk – Polska 2050 – ze studia w Elblągu,
- Piotr Cezary Lisiecki – Konfederacja/Ruch Narodowy,
- Małgorzata Matuszewska-Boruc – partia Razem,
- Bożenna Ulewicz – Prawo i Sprawiedliwość.
Tematy:
1. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w czasie Kongresu Przyszłości w Olsztynie podkreślił, że województwo warmińsko-mazurskie ma dla obronności Polski kluczowe znaczenie. Zapewnił także, że rząd zajmie się inwestycjami w infrastrukturę drogową w tym regionie. Zapowiedział budowę drogi ekspresowej S16, która – jak ocenił – jest „kręgosłupem komunikacyjnym” regionu. Ekspresówka ma znaczenie nie tylko dla gospodarki regionu i turystyki. Ma usprawnić bowiem także wojskowy transport przeznaczony dla polskich i sojuszniczych pododdziałów ulokowanych na Warmii i Mazurach.
2. Czternasta emerytura na stałe. Prawo do czternastej emerytury w pełnej wysokości będą mieli seniorzy, których miesięczne świadczenia nie przekraczają 2 900 złotych brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. Pierwsza wypłata już w tym roku – zapowiedział rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.
3. Białoruski reżim Łukaszenki wspierany przez Rosję ściąga cudzoziemców niemal z całego świata i pomaga im nielegalnie przedostać się do Polski. Granica z Białorusią ostatnio zaczęła być znowu atakowana przez migrantów. W tym roku próbowało ją sforsować już 10 tysięcy osób – to ponad 2/3 stanu za cały ubiegły rok – wynika z danych Straży Granicznej. Jeśli kraje UE nie będą chciały się zgodzić na relokacje migrantów, to Komisja Europejska proponuje zapłatę ekwiwalentu finansowego – 22 tys. euro na migranta. Taką propozycję przedstawiła komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson ambasadorom państw członkowskich. Jest to powrót do dyskusji, która rozpoczęła się w 2015 r. wraz z kryzysem migracyjnym w UE. Wtedy część krajów nie chciała się zgodzić na relokację. W efekcie KE uruchomiła procedury naruszenia prawa UE wobec tych krajów, w tym m.in. Polski.
Posłuchaj audycji Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski