Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dokarmiane i nienękane wiodą sielski żywot. Miasto chce zrobić porządek z dzikami

Dziki przechodzące przez ul. Kościuszki. Fot. Bożenna Ulewicz

Olsztyn wydał wojnę panoszącym się dzikom. Od lat populacja tego zwierzęcia w stolicy Warmii i Mazur wzrasta. W tym roku to już istna plaga. 

Dodatkowo izolacja społeczna i brak ludzi na ulicach i w parkach ośmielił te zwierzęta, które pasą się pod domami mieszkańców. W ubiegłym roku telefonów od  mieszkańców z prośbą o interwencję było 1335, a do maja tego roku już ponad 730. Jedni mieszkańcy dokarmiają te zwierzęta, inni się ich boją. W niekomfortowej sytuacji są np. osoby niewidome, które odwiedzają ośrodek przy ul. Paukszty, a Osiedla Jaroty i Pieczewo to tereny, które dziki odwiedzają najczęściej.

Straż miejska przestała odławiać dziki, bo z powodu pandemii oddelegowano ją do innych czynności. Dlatego miasto musiało szybko rozwiązać ten problem. Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza poinformowała, że niedługo miasto podpisze umowę z firmą, odławiającą dziki do specjalnych odłowni, które są własnością miasta. Wtedy wezwany weterynarz zwierzęta uśpi, a inna firma odwiezie do utylizacji.

Ze względu na rozprzestrzenianie się świńskiego pomoru świń tzw. ASF, nie można odłowionych dzików wywozić do lasu. W tym roku planowane jest odłowienie i uśpienie 100 sztuk, z zastrzeżeniem, że ten limit może się zwiększyć.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Dziki buszujące w śmieciach na ul. Turkowskiego. Fot. A. Chmielewski

Dziki na Starym Mieście w Olsztynie. Fot. I. Prusik-Stanisławska

Dziki na ul. Dworcowej. Fot. J. Zybura

Fot. FB Olsztyn Kocha Dziki

Fot. FB Dziki w Olsztynie

Video: Mateusz Szkaradziński

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w Dziki, ratusz, straż miejska, odstrzał, urząd miasta, video, ASF
Paradowali przed oknami podopiecznych Domu Dziecka w Olsztynie. Żołnierze 16. Dywizji podarowali też maseczki, owoce i upominki

Żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej postanowili wesprzeć dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Edukacyjnych i Diagnostycznych w Olsztynie. Wojskowi zawieźli podopiecznym Domu Dziecka rzeczy najbardziej potrzebne w obecnym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV