Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatki dla medyków i nauczycieli oraz tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Senator Jerzy Wcisła i senator Bogusława Orzechowska

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gospodarzem audycji był Marek Lewiński, a jego gośćmi senatorowie:

  • Bogusława Orzechowska – Prawo i Sprawiedliwość
  • Jerzy Wcisła – Koalicja Obywatelska

Wczoraj (13 stycznia) zakończyło się posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim dziesięć ustaw, jedną odrzuciła, do czterech wprowadziła poprawki. Podjęła też rezolucję i uchwałę okolicznościową. Senat zdecydował ponadto o wniesieniu do Sejmu pięciu projektów ustaw.

Dodatki dla medyków walczących z COVID-19 i dla nauczycieli

Przekazanie 4 mld zł na dodatki dla pracowników medycznych walczących z COVID-19, dodatkowe 2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli oraz blisko 2 mld zł między innymi na leczenie nowotworów. To niektóre z ponad stu poprawek, które Senat zaproponował do ustawy budżetowej na 2021 rok. Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 98 senatorów, żaden nie był przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą budżetową na 2021 rok zajmie się ponownie Sejm.

Skąd taka zgodność? Senat chce również przeznaczyć 1 mld 950 mln zł na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.

Konsekwencją kolejnej z poprawek popartych przez Senat będzie zwiększenie o 2,5 mld zł środków na podwyżki dla nauczycieli. Senatorowie zgodzili się również, by zwiększyć o 300 mln zł środki na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do nauczania zdalnego dla uczniów, a także by przeznaczyć 100 mln zł na program in vitro.

Wyższa izba parlamentu chce również, by w budżecie na 2021 rok znalazło się 95 mln zł na dodatki do emerytur dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych po 10 latach służby.

Rezolucja ws. wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi

Senat, solidaryzując się z narodem amerykańskim po tragicznych wydarzeniach w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 r., w wyniku których zginęło 5 osób, podjął rezolucję w sprawie wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi (inicjatywa grupy senatorów). Senatorowie wyrażają w niej „głębokie ubolewanie z powodu próby zamachu na procedury demokratyczne kluczowego sojusznika Polski”.

Potępiamy tych, którzy w niej uczestniczyli i do niej podżegali. Jednocześnie wyrażamy niezachwianą wiarę w siłę amerykańskiej demokracji i instytucji państwa oraz nadzieję, że przekazanie władzy w Stanach Zjednoczonych zostanie dokończone w sposób pokojowy i sprawny, a państwo i naród amerykański wyjdą z tego doświadczenia silniejsze

– czytamy w rezolucji.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, strażacy, senat, nauczyciele, in vitro, usa, ameryka, ochotnicy, dodatki, koronawirus, COVID-19, medycy, rezolucja
Bliższe Spotkania – 14.01.2021

Koronawirus – szczepienia, praca pielęgniarek, harcerze oraz jazda zimą - to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski. Jutro w...

Zamknij
RadioOlsztynTV