Olsztyn, Koronawirus, Aktualności, Aplikacja mobilna, Ostróda
Do szpitali w regionie dotarło ponad 7 tysięcy dawek szczepionek przeciw COVID-19
Do szpitali na Warmii i Mazurach dotarła dziś kolejna partia szczepionek przeciw COVID-19. Według służb prasowych wojewody jest to transport w sumie ponad 7 tysięcy dawek.
Jak poinformował rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, 21 szpitali otrzyma w sumie 7290 dawek szczepionki, które zostały zamówione przez te placówki w miniony czwartek.
Jest to trzecia z kolei partia szczepionek dla szpitali. Według przedstawicieli tych placówek, dostawy docierają zgodnie z harmonogramem i zamówieniami. Większość szpitali zamówiła tym razem znacznie więcej dawek niż w poprzednich tygodniach.
OSTRÓDA
W poniedziałek otrzymaliśmy 360 dawek szczepionki i już szczepimy
– powiedział prezes zarządu szpitala w Ostródzie Jacek Dudzin.
Jak dodał, w pierwszej dostawie przed 2 tygodniami jego placówka otrzymała 75 dawek, a w kolejnej 180 dawek szczepionki. Do ostatniego piątku włącznie zaszczepiono około 150 ze 190 pracowników szpitala, którzy zgłosili taką wolę. Na szczepienia zgłaszali się też medycy prowadzący własną działalność, stomatolodzy i inni lekarze.
Zdaniem prezesa, ostródzki szpital na tę chwilę planuje szczepić tygodniowo około 360 osób. Jak zaznaczył, ta liczba zwiększy się, jeżeli placówka będzie dostawać szczepionki nie raz, a dwa razy w tygodniu.
Wtedy będziemy szczepili również w sobotę i niedzielę
– wyjaśnił Jacek Dudzin.
OLSZTYN
Trzecia partia szczepionek – licząca 450 dawek – dotarła w poniedziałek również do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W minionych 2 tygodniach zaszczepiono tam w sumie 840 osób z sektora ochrony zdrowia.
W tym tygodniu mamy po raz pierwszy zaplanowane dwie dostawy, drugiej spodziewamy się w czwartek. Łącznie będzie to około tysiąca dawek do szczepień, które chcemy wykonywać łącznie z sobotą i niedzielą
– przekazała dyrektor placówki Krystyna Piskorz-Ogórek.
Jak mówiła, dzięki temu szpital zamierza do końca tygodnia zakończyć szczepienia wszystkich osób z tzw. grupy zero, które się zapisały. Na liście chętnych znalazło się jednak około stu osób, których szczepienia trzeba odroczyć z powodów epidemiologicznych, bo np. miały kontakt z COVID-19. Terminy ich szczepień będą więc ustalane indywidualnie.
Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.
ELBLĄG
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu kontynuuje akcję szczepienia medyków i pracowników ochrony zdrowia. Do placówki dojechało 700 dawek szczepionki, jej podawanie potrwa do piątku.
Zajmują się tym dwa zespoły – mówi dyrektor szpitala Elżbieta Gelert:
Od samego rana rozpoczęliśmy szczepienia pracowników grupy 0 – to nasi pracownicy, ale także pracownicy innych placówek. Do końca tygodnia chcemy zaszczepić 700 osób.
Nie będzie to koniec I etapu szczepienia grupy 0 w szpitalu przy ulicy Królewieckiej, bo zainteresowanie zaszczepieniem wzrosło. W sumie zgłosiło się tam dwa i pół tysiąca osób. Wśród nich 1100 to pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, którego załoga to około 1500 osób.
BRANIEWO
Powiatowe Centrum Medyczne w Braniewie dołączyło do listy szpitali, które szczepią przeciwko COVID-19. Placówka zamówiła 30 fiolek szczepionki. Co daje łącznie 180 dawek.
Pierwszego dnia zaszczepiono 36 pacjentów. Na razie są to pracownicy szpitala powiatowego w Braniewie. Pierwsza zaszczepioną osobą jest dr Hanna Piotrowska ordynator oddziału dziecięcego. Jak przyznała w rozmowie z Radiem Olsztyn po szczepieniu czuje się bardzo dobrze.
Szczepienia w braniewskiej placówce potrwają do czwartku. Drugi etap szczepień zaplanowany jest na następny tydzień.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy /K. Ośko/A. Dybcio za M. Stankiewicz/A. Pastuszka/PAP